8K OLED TV Televizyon Modelleri

4K TV’ler gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Bu da demek oluyor ki 8K TV’lerin sayısı da artarak yaygınlaşacak. Televizyon üretimi yapan markalar artık 8K TV’leri imal etmek için çalışmalar yapmaktadır. Koreli LG şirketi ise dünyanın ilk 8K OLED TV’sinin satışına başladığını duyurdu. Günümüzde 8K çözünürlüğe sahip içerik sayısı oldukça azdır. Bu içerik sayısının artması birkaç yıl sürecek gibi duruyor. Upscale (uyarlama) özelliği bu süre içerinde çözüm yöntemi olabilir. LG’nin satışına başladığını duyurduğu, 8K OLED TV’nin model adı 88Z9’dur. LG ayrıca bu modelin satışlarının Kuzey Amerika ve Avrupa’da 2019 yılının üçüncü çeyreğinde başlayacağını açıkladı. Henüz diğer markalar, 8K OLED bir TV modeli ortaya koyamamıştır.

LG 88Z9 8K OLED TV

LG’nin şimdiye kadarki en büyük OLED TV’si olan 88Z9 8K OLED modeli, OLED’in geleneksel LED ekranlara göre daha avantajlı olduğunu göstermekle birlikte benzersiz bir seyir deneyimini size yaşatıyor. 33 milyondan fazla bağımsız OLED pikseline sahip paneli ile en gerçekçi renkleri, yüksek kontrast oranı ve gerçek siyah renkleri göstererek ileri düzey görüntü kalitesi sunar. 88 inç ekran boyutu ve 8K ultra HD yani 7680 ×4320 çözünürlüğüyle beraber en net görüntüyü sunar. Bu netlik full HD yani 1920 ×1080 çözünürlükten 16 kat, UHD yani 3840 × 2160 çözünürlükten 4 kat daha nettir.HDMI 2.1 girişine sahip olan model, bu sayede saniyede 60 kare gösterebilerek 8K deneyiminin keyfini arttırır.

İkinci Nesil Alpha 9 İşlemci

88Z9 8K OLED modelindeki panelinin sağladığı ileri düzey görüntü kalitesi, LG firmasının ikinci nesil α (Alpha) 9 8K akıllı işlemci ile daha da ileri düzeye taşınır. Bu işlemcide bulunan derin öğrenme algoritması, televizyona milyonlarca içeriği analiz etme imkânı vererek görüntünün yanında ses kalitesini de ileri düzeye taşımaktadır. Gerçeğe yakın netlikte görüntüler oluşturmak amacıyla milyonlarca veri seti kullanılarak hazırlanan ikinci nesil α9 akıllı işlemci, görüntünün kaynağını tanıyarak bunu becerebilir. İşlemci ayrıca izlediğiniz görüntülerin parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor. Bunu ortam ışığını tespit edebilen bir ışık sensörü ile başarıyor.

Ses Performansı

İzlediğiniz görüntünün kalitesinin yanında etkileyici ses performansıyla da LG 88Z9, yaşadığınız deneyimi daha da güzelleştirir. Sanal 5.1 surround ses sağlayacak şekilde iki kanallı sesi karıştırabilme özelliğiyle ses kalitesi destekleniyor. Film izlerken ses efektlerini iyileştirir, derin öğrenim yapar, şarkı dinlerken derin bas sağlar ve spor müsabakalarındaki sesleri daha anlaşılır hale getirir. Kullanıcılar isterlerse sesin düzeyini kendileri ayarlayabilir ya da bunu televizyona bırakıp onun ses düzeyini ortama göre ayarlamasını sağlayabilirsiniz. LG 8K OLED TV, Dolby Atmos ve Dolby Vision desteği ile türünün ilk örneğidir. Dolby Atmos, nesnelerin sesini üç boyutlu olarak ve akustiği güçlendirerek ortama yayar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir