8K Televizyon Teknolojisi Nedir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte televizyon çeşitlilikleri oldukça arttı. Siyah beyaz tüplü televizyonlardan sonra, renkli olanları çıktı. Daha sonraları boyutları büyüdü, televizyonlar inceldi, görüntü kaliteleri yükseldi ve bu zamana gelindi.

En son 4K teknolojisinde model çıktı. Bunlar full hd televizyonlara göre 4 kat fazla çözünürlüğe sahipler. Görüntü kalitesi yükseltildi. Şimdilerde 8K televizyon çıkıyor. Bu da demek oluyor ki 4Knın iki katı çözünürlüğe sahip bir televizyon demek. Bu modelde çözünürlük yanı sıra parlaklık ta var. 8K televizyon teknolojisi sayesinde filmin çoğu sahnelerini  ( patlama, arabaların çarpışması, aksiyon filmlerindeki maceralar, güneşin doğması, batması gibi) daha gerçekçi,daha net, daha canlı izleyebileceğiz.

Bu modelin büyük ekran olması, ince olması ve kavisli model tercih edilmesi sebebiyle kaliteli bir ürün olacağı bir gerçektir.

8K Televizyon Teknolojisi Özellikleri Nelerdir?

8K televizyon teknolojisi fuul hd televizyona göre 16 kat daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. Nano boyut sayesinde ışığı bir milyardan fazla renge dönüştürme gücüne sahiptir.

8K teknolojisi 7680×4320 piksel olarak en yüksek çözünürlüğü elde ediyor. Görüntü resimleri 8000 piksel gücüne sahip. 4Knın dört kat fazla gelişmişi olacak. Yani çok net ve çok derin ayrıntıları bile görebileceğiz. Televizyon izlemede ultra geniş bir açı sunarak,ışığı odaklayarak eşit şekilde yayılmasını sağlıyor ve böylelikle canlı renkler en küçük ayrıntısına kadar net görülebiliniyor. Bütün gizli detaylar odanın her yerinden aynı derecede görüntü kalitesine sahip oluyor.

Ses kalitesi diğerlerinden daha iyi olacak. Görüntüyle sesin bütünleşmesinden dolayı filmlerdeki müzikler, spor karşılaşmaları, müzikteki bas ayarları algoritma ile desteklenerek seyircilere daha kaliteli ses ayarları sunuluyor. Bu tür televizyonlar ortalama ses ayarlarını kendileri beliryebiliyorlar.

Şu anki yayınlanan içerikler 4K teknolojisine uygun olduğu için, yeni gelişimlerle 8Kya uygun hale getirilmesi düşünülüyor. 4K dan 8Kya uygun hale getirecek programlarla desteklenmesi için çözüm yolları bulunmaya başlandı. Upscale denilen yöntemle bunu başarmak mümkün hale geliyor. Görüntü kalitesi ve çözünürlük ayarlanabiliniyor.

8K Televizyon Teknolojisi Nerede Üretiliyor?

Arge çalışmaları 2003 yılında başlamıştır. Güney Kore 88 inç boyutunda çok sipariş alarak üretimlerine başladı. Amerika ve Avrupa da üretimlerine başlayıp satışlarını yapacaklar. 8K teknolojisi Türkiye’de de üretilecek. Ülkemizde birçok firma beyaz eşya üretimi yapıyor. Uçak bile üretebildiğimiz bu zamanda 8Kyı niye biz yapmayalım değil mi? Birçok mühendisimiz ve bilim insanımızın bu dalda da başarı olacağına inanıyoruz. Piyasaya ilk çıkış fiyatı oldukça pahalı olacağı söyleniyor. Bu da normal bir şey. Neticede 8K televizyon teknolojisi fırsatından faydalanmış olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir