Android Q, Ses ve Görüntü Kalitesini Üst Seviyeye Çıkaracak

Android işletim sisteminin bir sonraki versiyonu olacak Android Q için pek çok özellik şimdiden netleşmiş durumda. Yeni işletim sisteminde beklentileri arttıran ve daha kapsamlı bir şekilde hizmet sunmayı amaçlayan Google, bu konuda ses ve görüntü kalitesine odaklanmış görünüyor. Özellikle telefonlardaki fotoğraf ve kamera kullanım özellikleri göz önünde bulundurulduğunda bu hamlesi ile Google’ın kullanıcıları memnun etmesi mümkün görünüyor. 

Yeni Android Sisteminde Neler Var?

Ses ve görüntü kalitesinin yükselmesi ile birlikte telefonların performanslarında da ciddi bir artış yaşanabilir. Bir işletim sistemi olarak her bir versiyonda daha da iyileştirmeler yapan Google, görüntü ve ses açısından da artık kullanıcılarını yeni versiyonu ile tatmin etmeyi hedefliyor. Bu iyileştirmenin yaşanmasındaki en büyük etken ise işletim sisteminin hdr10+ desteği alacak olması. Bu yeni destek ile birlikte dinamik görselleri göstermeye başlayacak olan işletim sistemi, daha parlak ve canlı görüntülerin elde edilmesini sağlayacak. Üstelik yeni yapılacak codec desteği ile birlikte telefon bataryasına yönelik de ciddi bir avantaj sağlanacak. Öyle ki kullanıcılar çok daha uzun süre daha az tüketim sağlayacak video izleme işlemlerini gerçekleştirebilecek. Ses kalitesinin artmasında ise Opus codec desteği etkili olacak.

Yeni İşletim Sistemiyle Neler Değişecek?

Google Asistan gibi önemli bir özelliği kullanıcılara sunan ve aynı zamanda sesli komutları daha etkin bir şekilde işletim sistemine eklemek isteyen Google, ses kalitesini de arttırarak kullanıcıların bu konudaki tüm beklentilerini karşılamış olacak. Yeni işletim sisteminde yapılacak tek yenilik kuşkusuz ses ve görüntü olmasa da özellikle bugüne kadarki görüntü ve ses kalitesinde en iddialı ve en iyi versiyon olması beklenen Android Q için bu özellikler çok daha ağır basıyor. 

Google tarafından yapılan açıklamalarda ilgili özellik ile birlikte gerçek hayattaki görüntüleri ve netliğin artık sistemlere çok daha uygun olacağı belirtiliyor. Bu bakımdan kamera ile yapılacak çekimlerde video ve ses kalitesi çok daha üst düzeyde olacağı için kullanıcıların bu konuda beklentilerini ve memnuniyetlerinin de artacak olması net olarak görülebiliyor. Üstelik elde edilecek bu avantajlar sadece kamera performansında değil, oyun gibi farklı alanlarda da etkisini gösterecek. Video kalitesinin artacak olması ile birlikte görüntü kalitesinde de ciddi bir iyileşmenin olacak olması kişilerin oyunlarda daha gerçekçi ve tatmin edecek görüntülere ulaşmasını sağlayacak. Bu bakımdan özellikle oyun oynamayı seven kişiler için Android Q işletim sisteminin çok daha verimli olacağını söylemek mümkün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir