Android Ve iOS Arasındaki Farklılıklar

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi, Apple tarafından geliştirilen İOS işletim sistemi ile aralarındaki farkı gözler önüne seriyor. Her iki işletim sistemi de kullanıcısına birçok kolaylığı sunmuş olsa da birbirlerinden çok farklı olarak çalışıyorlar. Bu durum her iki işletim sisteminde de ayrı ayrı avantajlar ve dezavantajlar olduğunu gösteriyor. Akıllı cihazlara uygun olarak geliştirilen bu sistemler, üüreticileri tarafından tanımlanan logoları ile de farklılıklarını ortaya koyuyorlar.

Uygulamaları Birbirinden Ayıran Özellikler

Android ve iOS arasındaki farklılıklar kullanıcıları tarafından kolayca anlaşılabilir durumdadır. Google işletim sistemi Android Linux tabanlı olurken, iOS uygulamasında bu şekilde olmaz. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Android, iOS’un kapalı kaynaklı olması ile farkını ortaya koyar. Aynı zaman da Android işletim sistemi kullanım açısından çok daha esnek bir yapıya sahip.

Bu sebep ile uygulama, mağazası dışında yer alan APK uzantılı yazılımlara da uygunluk göstererek kullanıcısına güvenlik açığı veriyor ve bu dezavantaj olarak yansıyor. İOS işletim sistemi ise sadece Apple tarafından uygun görülen kaynaklar üzerinde işlemler yapıyor. Oyun veya diğer yüklenecek uygulamaları kendi bünyesinde izin verdiği için kapalı bir uygulama olarak kullanıcısına güvenli bir kullanım sunuyor.

Androıd Avantajları Nelerdir?


Serbest bir işletim sistemi olarak bilinen Androıd, iOS gibi sadece tek bir cihaza bağlı kalmayarak birçok cihaz da yer alır. Uygulamanın kullanımını isteyen markalar, akıllı cihaz modellerinde Androıd işletim sistemini kullanırlar. Bu durum hem fiyat hem de seçeneklerin ççoğalmasında oldukça iyi bir etkendir. Ayrıca Android işletim sistemi kullanıma girildiğinde herhangi bir ücret ödenemek zorunda kalınmaz.

Google geliştirmiş olduğu bu akıllı cihaz için herhangi bir ücret talep etmediği gibi hızlı ve aktif bir hizmette sunar. Dolayısıyla Android tanımlı cihazlar iOS yüklü cihazlara göre daha uygun fiyatlara satışa çıkar. Android işletim sistemleri iOS uygulamalarında yaşanan kısıtlama durumlarına sahip değildir. iOS’da yaşanan dosya aktarımlarındaki kısıtlama Androıd cihazlarında rahatlıkla yapılabilir. Kullanıcı istediği cihaz ile etkileşim haline geçebilir.

Hangi İşletim sistemi Alınmalı?


Android ve İOS arasındaki farklılıklar
düşünüldüğünde öncelikle Android işletim sisteminin iOS işletim istemine oranla daha fazla kullanıma sahip olduğu bilinmelidir. Ancak bu durum Android işletim sisteminin iOS’tan daha iyi olduğu anlamına gelmez. Androıd ve iOS arasındaki farklılıklar çerçevesinde her iki işletim sistemi de aslında aynı işlevseli sağlıyor. Performans açısından hemen hemen aynı hıza sahip olan her iki uygulamada, kullanıcıların fiyat farkı olarak karşısına çıkması ile tercih sebeplerinde değişiklik yaratıyor.

Her iki uygulama arasında kalındığında iOS işletim sisteminin kapalı olması güncellemelerin sadece kişi istendiğinde paylaşabilir olacağı tarafı ağır basıyor. Tabi dünya devi Google’nin geliştirmiş olduğu uygulama hem ücretsiz olması ile hem de hemen hemen bütün cihazlar da yer alması sebebi ile daha çok kullanılanlar arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir