Bulaşık Makinesi Neden Su Almaz?

Bulaşık makinelerinde zaman zaman sıklıkla yaşanan sorunlarından bir tanesi olan ve kişilerin bulaşık makinesi neden su almaz şeklinde araştırma yapmasına neden olan sorunun pek çok farklı sebebi olabilmektedir. Bulaşık makinesinin su almamasına pek çok farklı parça sebep verebilmektedir. Buna karşın yapılacak kontroller ile birlikte teknik servis çağırmaya gerek kalmadan su alma problemi giderilebilmektedir. Bu bakımdan önerilere göre makinenize yapacağınız kontrollerde mevcut sorunun ana kaynağını tespit edebilir ya da çözümlenecek bir şeyse, çözümleyerek makinenizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Neden Su Almaz? Nedenleri Nedir?

Makinesinin su almamasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi su giriş valfinin bozulmasıdır. Bu valf bozulduktan sonra makinenin su alması mümkün olmayacaktır. Makine su almadığı takdirde ise çalışmayacak ve hata verecektir. Bu tip problemlerde kontrol önemlidir. Pislik gelmesi, tıkanması su almama problemlerine yol açabileceğinden dolayı elle dahi yapabileceğiniz bir temizlik sorunun çözümlenmesini sağlayabilir.

Pompa Motoru Arızası 

Makinenin su almamasındaki bir diğer etken ise pompa motorudur. Pompa motorunun arıza yapması halinde içerideki suyun dışarıya atılması söz konusu olmayacak ve aynı zamanda parça arıza verdiğinde de yine makine bu arızadan dolayı su almayacaktır.

Makinelerdeki su almama problemini bir diğer nedeni ise güvenlik önlemleri olabilir. Makinede yaşanan bir problem nedeniyle makinenin kendine güvenli bir şekilde kapatması ve problem giderilene kadar su almaması söz konusu olabilir. Bu tip durumlarda genellikle emniyet switchi olarak adlandırılan bir switch kullanılmaktadır. Emniyet switchnin yıpranması, bozulması ya da buna bağlı olarak gelişen sorunlar benzer problemlerin yaşanmasına yol açabilmektedir.

Bulaşık makinesinin su almaması durumunda kontrol edilmesi gereken bir diğer alan ise musluklardır. Beklenmeyen ani su kesintileri nedeniyle de makinesi su almama riski ile karşı karşıya kalabilir. Çoğu kişinin atladığı bu durum, aslında makinedeki su probleminin kolay bir şekilde giderilmesini sağlayacaktır. Bu tip durumlarda öncelikli olarak ev su hattının kontrol edilmesi ve suların aktığından emin olunması gerekir. Ardından ise makineye su vermekle görevli olan musluğun kontrol edilmesi ve suyun aktığından emin olması gerekecektir. Tüm bu kontroller sonrasında muslukta herhangi bir problem yaşanmıyorsa durumun makineden kaynaklandığı net bir şekilde anlaşılabilir.

Bu tip problemlerde adım adım yapılacak kontroller sonucu ulaşılmasını sağlar. Belirtilen önerilere göre siz de makinenizde kontrolü sağlayabilir ve mevcut sorun için çözüm önerilerini deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir