Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Dünya genelinde en çok kullanılan ürünler arasında yer alan çamaşır makinesi, uzun yıllardan bu yana evlerin vazgeçilmez ürünleri arasında yer alır. Çamaşır makineleri başlangıçta tekli program ve manuel olarak kullanıma sunulmuş, son 20 yıl içinde de büyük teknolojik gelişim göstermiştir. 

Günümüzde çamaşır makineler, onlarca farklı program seçeneğine sahiptir. Yüksek kapasite ve verimlilik sunan çamaşır makinelerini alırken öncelikle verimlilik ve ihtiyaç gereksinimi ön plana alınmalıdır. İhtiyacınızı karşılayan ürün öncelikle tercih edilmelidir. 

Başlangıçta daha pahalı gözüken ve maliyetli olan ürünler yerine daha düşük ücrete alınan ürün, uzun vadede düşük tasarruf kabiliyeti nedeniyle istenilen düzeyde kullanım kolaylığı sunmaz. Elektrik ücretleri toplandığında, birkaç yıl içinde maliyet, kar sanılan ücreti geçebilir. Bu nedenle elektronik eşyalarda öncelikle tasarruf ve verimlilik dikkate alınmalıdır. 

Verimlilik ve tasarrufun yanında, çamaşır makinesi kapasiteleri de önemsenmelidir. 5 kg ile 12 kg kapasiteleri arasında tercih yapılır. Özel olarak yorgan ve yün yıkamayı tercih eden kimseler, hane halkı az olsa da, yüksek kg kapasitesine ihtiyaç duyar. Bu nedenle tek kişi kullansa bilen, battaniye ve yorgan gibi yüksek hacimli ev ürünleri kullanılırken 7 kg ve üzerinde ürünler tercih edilmelidir. 

Çamaşır Makinelerinde Devir Sayısı Ne Anlama Gelir?

Devir sayısı ile ifade edilen özel anlam, makineleri sahip oldukları kurutma kapasitedir. Bu bağlamda, devir sayısı arttıkça çamaşır daha kuru ve kullanıma hazır bir şekilde makineden çıkar. Ancak devir sayısı arttıkça ürünün savrulma ve yıpranma katsayısı da ciddi şekilde artar. Bu durumda, devir sayısının yüksek olduğu durumlarda, atılan çamaşırlar hassas olmamalıdır.

Çamaşır makinelerinde 1000 devir ile 1400 devir arasında değişen kapasite farklılıkları bulunur. Liste fiyatlarını artıran bir unsur olan devir özelliği, kalın ve hacmi geniş ürünlerin yıkanmasında etkilidir. Bu nedenle ihtiyaca göre ürün planlamasına dikkat edilmelidir. 

Çamaşır Makinelerinde Tasarrufa Dikkat!

Çamaşır makinelerinde dikkat edilmesi gereken temel nokta kuşkusuz ürünleri n sahip oldukları verimlilik düzeyidir. Enerji tasarrufunu yüksek seviyede yapan, az su ve enerji sarfiyatı yapan ürünler tercih edilmelidir. Günümüzde elektronik eşyalarda, A +++ seviyelerine kadar çıkan enerji verimliliği ve tasarrufu dikkat çeker. Bu özellik ürün başına %40 seviyesine yaklaşan düzeyde elektrik tasarrufu sağlayacaktır.

Elektriğin yanında su sarfiyatının da minimum seviyelerde yapıldığı elektronik eşyalar, hem kitlesel hem de bireysel bakımdan, büyük ergonomi teklifi sağlayacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir