Cep telefonları, elektronik cüzdana dönüşüyor

Ödeme konusunda kullanıcıların cep telefonu ile mobil olarak ödeme yapmaya başlaması cep telefonlarının elektronik cüzdana dönüşmesini sağlıyor. Kişilerin yanında cüzdan taşımasını ortadan kaldıracak olan yeni sistem ile kişiler banka hesapları ya da kredi kartları ile kolay bir şekilde ödeme yapma şansına sahip oluyor. Şu anda pek çok kurum tarafından altyapı hazırlanarak kullanıma sunulduğundan dolayı bu yeni sistemi denemek mümkün. 

Türkiye’deki mobil ödeme istatistikleri 

Türkiye’de banka ve kredi kartları ile 213 milyonu aşan temassız ödeme sadece 2018 yılında gerçekleştirildiği göz önünde bulundurulduğunda 2019 ve ilerleyen yıllarda bu temassız ödeme işlemlerinin çok daha fazla yapılması bekleniyor. Fiziksel kartlarda yaşanabilecek pek çok farklı güvenlik sorununu tamamen ortadan kaldıran mobil temassız ödeme teknolojisi, üstelik çok daha güvenli. 

Mobil ödeme avantajları neler?

Kredi kartlarının cep telefonlarına tanımlanması ve telefonun pos cihazına yaklaştırılmasının yeterli olduğu bu ödeme sisteminde saniyeler içinde işlemler onaylanıyor. Böylece kart vermek ve bekleme gibi durumlarda yaşanmıyor. Cep telefonları ile yapılan bu mobil ödemelerin sağladığı bir diğer avantajı ise KREDİ kartlarının çalınması ya da kaybedilmesi gibi durumların ortadan kalkması. Çoğu kişinin nakit para için cüzdan taşımasını dahi gerektirmeyecek olan bu ödeme sistemi sayesinde ihtiyaç duyulan her an güvenli bir şekilde mobil bir şekilde ödeme yapabilmek mümkün. 

Üstelik sağlanan bu imkanlar sayesinde pek çok kullanıcı, güvenlik ve pratik olması sayesinde ilgili özelliği tercih ediyor. Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilen bu özellik sadece NFC teknolojisinin olmasını zorunlu kılıyor. İlgili özellik olmayan telefonlarda mobil ödeme yapılamıyor. Üstelik geliştirilen bu mobil ödeme sistemleri sayesinde sadakat kartı gibi mağazalara özel kartların kullanılması ve bonus gibi farklı avantajlardan yararlanılması da söz konusu. Bu açıdan sık sık alışveriş yapan ve alışveriş ödemelerini kartlar ile yapmayı tercih eden kullanıcılar için mobil olarak ödeme imkanı büyük bir kolaylık.

Her banka tarafından özel olarak hazırlanan mobil ödemelerde kullanılacak uygulamaya göre farklı kriterler olabiliyor. Fakat genel olarak kişilerin hangi banka ile çalışıyorsa ilgili bankanın mobil bankacılık uygulamasını indirerek kullanımı aktif hale getirmesi ve ardından kartlar için mobil temassız ödeme işlemlerinden bu işlemlere onay vermesi yeterli oluyor. Mobil temassız ödeme için istenilen şartlar seçilerek daha sonrasında öncelikli kart seçimlerin yapılması gerekiyor. Böylece yapacağınız işlemlerde her zaman istediğiniz kartın seçilmesi sağlanıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir