Doğru Tesettür Giyim

Tesettür denince akla ilk olarak örtünmek ve gizlenmek gelse de  İslamiyet’e göre erkek veya kadının örtülmesi gereken yerlerinin kapatılmasına tesettür ismi verilir. Dinimiz kadınlara tesettürü uygun bularak, bu konuda birçok ayeti de yeryüzüne indirmiş.

Tesettür eski zamanlarda her ne kadar tek çeşit olarak bilinse de içinde yaşadığımız çağda teknolojinin de getirisi ile çeşit çeşit tesettür tarzları ortaya çıkmaya başlamıştır. Kadınlar günden güne değişen tesettüre ayak uydurmaya başlamış, dinin emrettiği tesettür tarzından yavaş yavaş da uzaklaşmaya başlamışlar. Tesettüre girmek önemli olduğu kadar doğru tesettür giyim şekline bürünmek de en önemli faktörler arasında yer alır.

Tesettür Neden Gerekli?

Dinimiz gereği kadınlara emredilen tesettür,  uygulanması gereken sünnetler arasında yer alır. Kesinlikle zorla yapılmadan içten gelen duygular ile uygulanması gereken tesettür, kadının mahremiyetini saklaması açısından çok önemlidir. islamiyet’te tesettürün varoluş sebebi kadınların erkekler karşısında ya da toplumda saklanılması gereken vücut bölgelerinin kapatılması emredilir.

Öyle ki kadın sadece eşine mahremiyetini gösterebilir ve sunabilir. Geçmiş dönemler de kadınlar siyah çarşaflarla tesettürü kullanarak sadece el ve gözlerini açık bırakıyorlardı. Bu sayede topluma karşı vücutlarının görünmesini engelliyorlardı. İslamiyetin kurallarına uygun olan bu çarşaflar, kadınların vücuduna yapışmayan bol ve rahat kumaşlar olarak vücut hatlarının gizlenmesinde de oldukça etkiliydiler.

Tesettür Giyim Nasıl Olmalı?

Geçmişten bugüne dinimizin emri olan tesettür, dinin kurallarına göre uygulanmalıdır. Tesettür giyimde bol ve vücuda yapışmayan kıyafetler tercih edilmeli. Aynı zaman da son zamanlar da bayanların çoğunlukla kullanmış olduğu pantolonlar doğru tesettür giyim parçaları arasında yer almamaktadır. Ayrıca tesettür giyimlerinde renkli kıyafetler tercih edilmemelidir. Öyle ki renkli kıyafetler daha çok dikkat çekicidir ve erkeklerin dikkatini giyenlerin üzerlerine çekebilir.

 

Bu durum dinimizce doğru olmayan bir durumdur. Tesettür giyimlerinde etek ya da feraceler tercih edilmeli, renk olarak da koyu renkler seçilmelidir. Ayrıca baş üzerinde kullanılan başörütüleri de renksiz,desensiz ve dikkat çekici nitelikte olmamalıdır. Bu başörtüler ile yapılan örtü modellerinde de çok yüksek topuzlar tercih edilmemeli. Dinin emrettiği topuz, burun hizası ile aynı olmalı ve yine dikkat çekecek kadar özentili olmamalıdır. Tesettür giyimin en doğru tarzı, bakıldığında dikkat çekici niteliğinde ve vücut bölgeleri de belli olmamalıdır.

Tesettür Giyimde Ayakkabı Seçimi


Doğru tesett
ür giyim evrelerinden biri de tercih edilen ayakkabılardır. Tesettür ile kapanan kadınlar ayakkabı konusunda da özenli ve hassasiyetli davranmalılar. Tesettür giyimlerinde topuklu ayakkabı kesinlikle uygun olmayan ayakkabı çeşitlerinden bir tanesidir. Kadınlar giymiş oldukları bol ve koyu renkli tesettür giyimlerinin altına topuklu olmayan mümkünse koyu renk ve düz tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Etek ya da ferace kullanımlarında boy olarak uzun tutulması ve ayakların saklanması, tesettür açısından en doğru davranışlardan bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir