DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir?

Fotoğraf makinesi almak isteyenler için kısa süre içerisinde dikkat çeken detaylardan bir tanesi olan DSLR fotoğraf makinesi nedir, ne değildir?

DSLR Makine Bölümleri 

Fotoğraf makineleriyle daha etkileyici çekimler yapmak isteyen kişilerin kuşkusuz alacağı fotoğraf makinelerinde kaliteli ve teknik açıdan da yeterli modelleri tercih etmesi gerekecektir. Eski fotoğraf makinelerinin bir üst versiyonu olan ve aynı zamanda fotoğraf teknolojisinde dijital dönemi başlatan DSLR, Dijital Single Reflex Camera kelimelerin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Lens, refleks, ayna, sensör, odak, ekran, lens, vizor, pentaprizma ve obtüratör gibi bölümlerin olduğu bu modeller genellikle 8 parçadan oluşmaktadır. Bu sistemlerin çalışma prensibinde ise ışığın geçişiyle birlikte içerideki aynalara ışık gelir. 45 derecelik aynaya çarpan ışık, buradan pentaprizmaya geçiş yapar ve vizörden gördüğümüz görüntü dijital olarak oluşur. Tüm bu aşamalar çok kısa sürelerde gerçekleştiğinden dolayı kullanıcı tarafından fark edilmez, genellikle deklanşöre basılması ile birlikte görüntü aktarımı yapılmış olacaktır.

DSLR Makinelerin Özellikleri Nelerdir?

Bu tip makineler marka ve modellere göre farklılıklar gösterse dahi ortak özellikler bulunmaktadır. Bunların arasında değiştirilebilir lens dikkat çekmektedir. Özellikle 2008 yılı itibariyle minimum 720p çekim yapmaya başlayan bu cihazlar, HD video konusunda da yeterli seviyededir. Sensörlerde çözünürlük oldukça yüksek ve geniş tutulmaktadır. Böylece DSLR fotoğraf makineleri ile elde edilecek fotoğraf karelerinde yüksek megapiksel değerleri ile daha detaylı ve ayrıntılı çekimler yapılabilmektedir. Bu makinelerde alan derinliği kontrolü de kolay bir şekilde yapılmaktadır. Böylece arka planı ya da ön planı ikinci plana atarak ana odak noktasını netleştirmek mümkün olmaktadır.

DSLR Makinelerin Avantajları Nelerdir?

DSLR fotoğraf makineleri ile özellikle lens değişikliğini yapabilmek çok daha kolaydır. Böylece farklı çekimler için farklı lenslerden destek kadar alınabilmektedir. Fotoğraf makinelerine göre daha geniş sensörler kullanılır ve böylece daha yüksek kalitede fotoğraflar çekilebilmektedir. Bununla birlikte hafıza kartı desteği bulunan bu cihazlarda depolama alanı sorunu yaşanma ihtimali yoktur. Kişiler ihtiyaçlarına göre birden fazla hafıza kartını kullanarak değiştirme yöntemi ile fotoğraflarını depolayabilmektedir.

Eski tip modellerde çekilen fotoğrafların silinmesi gibi bir durum söz konusu değilken DSLR fotoğraf makineleri ile birlikte çekilen kareler izlenebilir ve değiştirilebilir. Daha özgür bir fırsat yaratan fotoğraf makineleri, fotoğraf çekmek isteyen kişiler için sürece çok daha cazip bir hale getirmektedir. DSLR seçimi ile daha etkileyici kareleri sizler de çekebilir, ölümsüzleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir