En İyi Telefon Markaları

 

Telefon, icat edildikten sonra sürekli olarak değişim göstererek nihayetinde cebe sığacak kadar küçük hale gelmiş bir iletişim cihazına dönüşmüştür. Özellikle 2000’li yıllar ile birlikte cep telefonu denilen araçların yaygınlaşması ve insanların buna gereksinim duymaya başlamaları neticesinde de birçok telefon üreticisi şirket ortaya çıkmaya başlamıştır. Birbirleri ile sürekli rekabet halinde olan bu telefon şirketleri, ürettikleri marka ve modeller ile sürekli olarak piyasada tutunabilmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle her yıl hatta bazen 6 ayda bir yeni telefon modellerini piyasaya süren bu şirketlerin sahip olduğu servetler, dünya üzerinde bulunan bazı ülkelerin milli servetleriyle eşdeğer haldedir.

Apple

Bir çatı marka olan Apple, ısırılmış elma amblemi ile herkesin akıllarında yer etmeyi başarmıştır. Bu çatı marka altında Iphone marka cep telefonlarını üreterek kullanıcılara sunan marka, cep telefonu piyasalarında son döneme kadar rakipsiz olarak açık ara farkla liderdi. Markanın ürettiği telefonlar oldukça kalitelidir ve kullanıcı güvenliği açısından da en üst düzeyde önlemlere sahiptir. Ayrıca gelişmiş kamera teknolojisi sayesinde, büyük fotoğraf makinelerinden bile daha başarılı fotoğraf çekilebilmesine olanak tanımaktadır.

Huawei

Özellikle son 5 yılda yapmış olduğu ataklar ile adından sıkça söz ettirmeyi başaran Huawei, başlarda Çin malı olması nedeniyle kullanıcıların hep mesafeli kalmayı tercih ettikleri bir markaydı. Ancak zaman içinde yürütmüş olduğu kampanyalar, onu Apple ile rekabet edecek konuma yükseltti ve hatta zaman zaman da bu rekabette öne geçmesini sağladı. Apple ile aynı özelliklere sahip olan telefonları, ona göre çok daha ucuz fiyatlardan pazara süren Huawei, gelişmiş kamera özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. 50x’e kadar bozulmadan zoom yapmaya olanak sağlayan telefonları sayesinde, cep telefonu markaları arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Samsung

Cep telefonu pazarının üçüncü büyük devi olan Samsung, her ekonomik düzeye uygun telefonlar üretmektedir. Düşük fiyatlardan başlayarak, çok yüksek fiyatlara kadar ürettiği cep telefonlarını piyasaya süren Samsung, Türkiye’de halen daha en çok kullanılan telefon markasıdır. Kullanmış olduğu android işletim sistemi sayesinde hızlı ve kolay bir kullanım sağlayan Samsung cep telefonları, kamera özelliği açısından ise rakiplerinden biraz geride kalmaktadır. Ancak yine de uygun fiyat seçeneklerine sahip olması, markanın kullanıcılar tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır.

Sony

Cep telefonu sektöründe en çok tercih edilen markalardan birisi de Sony’dir. Su geçirmez telefon, katlanabilir telefon gibi pek çok özelliği iletişim dünyasına kazandırmayı başarmış olan Sony, diğer dev markaların gölgesinde kalsa da, ulaştığı kullanıcı sayısı küçümsenemeyecek boyutlardadır. Oldukça hızlı çalışan Sony marka telefonlar, her sosyo ekonomik düzeyden insanın erişebileceği fiyatlardan piyasaya sunulmaktadır.

Vestel

Her ne kadar dünya çapında telefon alanında kendini göstermeyi başaramamış bir marka olsa da Türkiye’nin yerli telefon üretme hamlesinin bir parçası olarak ortaya çıkan ve rakipleri ile kıyaslandığında geri kalsa da, oldukça güzel telefonlar üretebilen Vestel, Venüs adını verdiği seri ile müşterilerinin karşısına çıkmıştır. Gümrük vergisi gibi ek masraflardan muaf olması nedeniyle oldukça uygun fiyatlardan kullanıcıların tüketimine sunulan Vestel markalı telefonlar, Türkiye’de yavaş yavaş yaygınlık kazanmaya başlamıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir