eSım nedir?

SIM kartların elektronik versiyonları olarak geliştirilen ve eSım olarak adlandırılan yeni teknolojik ürünler, fiziksel sim kartlarının sona edeceğini şimdiden bizlere gösteriyor. Normal sim kartlar satın alındıktan sonra telefona takılması gerekirken eSımler için böyle bir durum söz konusu değil. Bu açıdan telefon numarası değiştirildiğinde dahi herhangi bir şekilde SIM kart değişikliği ya da yeni kart satın alınmasını gerektirmeyen yeni teknoloji, kişilerin bu konuda büyük bir avantaj elde etmesini sağlıyor. Üstelik çift sim kart destekleyen telefonlarda çift eSım kullanılabilmesi mümkün. Peki bu teknoloji nasıl geliştiriliyor?

ESım kart teknolojisi

Sim kart değiştirmek istenildiğinde genellikle operatörlere yüksek ücretlerin ödenmesine gerek olurken yeni teknoloji telefonun içine gömülü olan bir donanım üzerinden hizmet veriyor ve böylece değişiklik yapılmasına gerek kalmıyor. Bu bakımdan öncelikli olarak bu teknolojinin ekonomik anlamda bir avantaj yaratacağını söylemek mümkün. Aynı zamanda telefonların önemli bir giriş noktası olarak sim kart yuvaları da bu yeni teknoloji ile birlikte tarihe karışacak. Kişilerin sim kartın oturmaması ya da zarar görmesi nedeniyle değiştirilmesi gibi sorunlara karşı da yeni teknoloji ile birlikte artık veda etmesi mümkün görünüyor. Şu anda yeni çıkan pek çok telefon ile kullanıcılara sunulan bu yeni teknoloji, abone kimlik modülü sistemini çok farklı bir boyuta taşıyor. Yeni aldığınız bir telefonda bu yeni teknolojik özellik destekleniyorsa kurulum yapmanız yeterli olacaktır. Özellikle iPhone gibi yeni modellerde bu yeni teknoloji kullanılmaktadır. 

eSım Kart Özellikleri (Artıları ve Eksikleri)

Tüm bu bilgiler sonrasında artıları ve eksileri ile bu yeni teknoloji değerlendirilebilir. Özellikle birden fazla telefonu tek bir sim kart ile kullanan kişiler için kuşkusuz bu yeni teknoloji çok ciddi bir sıkıntı yaratacaktır. Bunun dışında yine sim kullanımı gibi sıkıntı yaratan durumları ortadan kaldıran ve numara değişikliği gibi durumlarda da büyük kolaylık sağlayan bu yeni teknoloji, kullanıcılar için ciddi bir avantaj sağlıyor.

Operatör değişikliği, numara değişikliği gibi işlemler telefonun ilgili ayar menülerinden yapılabildiğinden dolayı kişiler bu değişiklik işlemlerini kolay bir şekilde yapabiliyor. Şu anda dünya genelinde yaklaşık 10’a yakın ülke bu yeni teknoloji kullanıyor ve Türkiye bu ülkeler arasında bulunuyor. Fakat kısa süre içerisinde gelişim yaşaması beklenen bu yeni teknolojinin çok daha geniş bir coğrafyada kullanıma sunulması beklentiler arasında. Türkiye’de de bu yeni döneme geçiş için hazırlıklar operatörler ve devletin ilgili kurumları aracılığıyla sürdürüyor. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir