Google Haritalar İle Birlikte Trafik Cezaları Bitiyor

Google tarafından geliştirilen Google haritalar servisi yeni geliştirilen özellikleri ile trafikte çok farklı imkanlar yaratıyor. Öyle ki trafik cezalarından kurtulmak isteyen kullanıcılara yönelik hız limiti ve radar özelliğini sisteme ekleyen Google, böylece kullanıcıların yolculuk sırasında radar ve hız kontrolü alanları hakkında bilgilenmesini sağlıyor. 

Google Yeni Sistemi Ne İşe Yarayacak?

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda hız limiti ve radar özelliğinin kullanıcılara güncelleme ile sunulacağı ve dönemsel olarak tüm kullanıcıların bu özellikten yararlanmaya başlayacağı ifade edilirken kısa süre içerisinde ilgili değişikliğin yapılması bekleniyor. Şu anda 40’tan fazla ülkede test aşamasında olan ilgili özellik, önümüzdeki günlerde daha kapsamlı ve daha geniş bir alanda hizmet verme imkanı olacak. Bu açıdan yolculuk boyunca Google haritalar uygulamasını kullanan kişiler ceza almaktan kurtulma imkanı elde edecek. 

Google tarafından atılan bu hamie aynı zamanda uygulamanın kullanım oranlarının da arttıracak gibi görünüyor. Zira şu anda Google haritalar servisini kullanmayan kişiler de ilgili özellikten yararlanabilmek adına uygulamayı indirerek kullanmaya başlayacak. Böylece Google haritalar servisinin kullanım alanı çok daha artacak. 

Bu Özellik Yasalara Takılacak Mı?

İlgili özellik dünya genelinde yeni bir tartışma da başlatırken özellikle Fransa, İsviçre ve Almanya’da bu özellik kullanılamayacak. Ülkelerdeki radar görüntülemeleri yasal olmadığından dolayı Google haritalar servisinde de bu tip bir verinin kullanıcılar ile paylaşılması mümkün olmuyor. Hem iOS hem de Android kullanıcılarına yönelik geliştirilen bu özelliğe karşı hükümetin nasıl bir pozisyon alacağı ve ilgili özelliğin hangi ülkelerde sorunsuz bir şekilde kullanılabileceği ise oldukça merak uyandırıyor. 

Özellikle çok fazla radar cezası alan kişiler için büyük bir kurtarıcı özellik olarak görülen Google’ın yeni hamlesi kişileri bu anlamda rahatlatacak. Uygulamanın ilgili özelliğinin Türkiye’de nasıl çalışacağı ise şu an için tam bilinmiyor. Mevcut yasaların herhangi bir şekilde engel olması beklenmesi ve özellikle Türkiye’de oldukça sıkı tutulan radar ve denetimler nedeniyle hükümetin bu duruma karşı bir hamle yapması mümkün görünüyor. Kullanıcıların Türkiye’de bu özelliği kullanabilmesi adına güncellemenin resmi bir şekilde Türkiye’ye sunulması gerekiyor. Bu açıdan şu anda test ülkesi olmadığından dolayı Google haritalar ile trafik cezalarına karşı önlem almak ve ilgili özellikten yararlanmak mümkün değil. Fakat Google’ın test aşaması uzun zamandan beri devam ettiğinden dolayı kısa süre içerisinde ilgili özelliğin resmen uygulamada yer alarak tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir