Hayatı Kolaylaştıran Elektronik Aletler

Elektiriğin keşfiyle, geçmişten günümüze kadar insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik öyle çok icat yapılmışki. Hepsi insanlığın hizmetine sunulmak için üretilmiş dersek, pekte abartmamış oluruz.Teknolojinin gelişmesiyle birlikte,  hayatı kolaylaştıran elektronik  aletler yenilikleriyle bizi şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor.

Zaman yolculuğuna çıkarsak, en önemli icat olan telefonun,  insanlığın hizmetine sunulmasıyla önlenemez icatlar serisinin ilk adımlarından biri atılmış oldu…Telefonlar günümüzde ayrı bir yaşamsal organımız haline geldi. Daha başka,  hemen hemen aynı dönemin icadı olan, radyolar çıktı. Haber alma, müzik dinleme, radyo oyunları o dönemlerin paha biçilmez keyfiydi. Hele televizyonlar; o başlı başına müthiş bir icat olarak karşşımıza çıktı. İçindeki insanlar gerçek bile zannedildi. Televizyon, 1970’li yıllarda ülkemiz insanıyla tanıştı. Televizyondan sonra teknolojinin önlenemez yükselişi hız kesmeden devam etti.

Günlük Hayatta Kullandığımız Elektronik  Aletler

Gün içinde kullandığımız teknolojinin nimetlerinden olan hayatı kolaylaştıran elektronik aletler öyle çok ki..Elektronik aletler denince akla ilk gelenler; Fırınlar, buzdolapları, çamaşır makneleri, çamaşır kurutucular ,bulaşık makineleri, ev telefonları, bilgisayarlar, küçük ev aletleri, televizyonlar, müzik sistemleri, saç kurutma makineleri,  ütüler, elektrikli diş fırçaları, uzaktan kumandayla açılır kapanır perdeler, klimalar ve daha birçokları…Bilgisayarın icadıyla ve internet sayesinde bilgiye ulaşmak oldukça kolaylaştı. Elektronik aletler sayesinde her işimizi kolay ve çabuk bir şekilde halleder olduk. Özellikle 90’ lı yıllarda hayatımıza giren cep telefonları bugün akıllı telefon olarak hayatımızın bir çok  alanının içinde.  Cep telefonları sadece telefon konuşmaları ve kısa mesajlar için kullanılırken, şimdi neredeyse her işimizi onlarla yapıyoruz.

Evin Dışında Kullandığımız Elektronik Aletler

evin dışında da içi kadar işimize yarayacak aletlerle karşılaşıyoruz. Otomobiller başlı başına insanlığa hizmet için üretilmiş aletlerdendir. Toplu taşıma olsun  yük taşıma  araçları olsun, hayatı kolaylaştıran elektronik aletlerden bazıları…Hastanelerde sağlığımız için kullanılan  elektronik cihazlara hergün bir yenisi ya da gelişmişi eklenmekte. İnsanoğlu günümüzde yapay zeka üzerinde çalışmakta yapay zeka geliştirildiğinde insanlar için müthiş faydaları olacağı tahmin ediliyor. Elektronik platformunda dijital dünyanın kapıları insanlara sonuna kadar açılacak ve hayat daha kolaylaşacak. İnsanların zamana karşı yarış halinde olduğu günümüz hayatında işlerimizi kolaylaştıracak cihazların önemi  yadsınamaz bir gerçektir.

Hayatı kolaylaştıran elektonik aletler, her ne kadar insanlara hizmet adı altında üretilseler de; gün geçtikçe, maddiyat odaklı üretimler artmakta. Piyasaya sürülmüş  oldukça faydalı bir cihaz varken, bir yıl gibi kısa bir sürede yeni sürümü ya da versiyonu üretilerek tüketime sunulmaktadır. Hayatımız bu cihazlar sayesinde elbette ki kolaylaşıyor; fakat, daha iyisini alalım derken, elimizden çıkardığımız cihazların çevre kirliliğine neden olması olumsuz bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir