Huawei Krizinin Google Tarafındaki Etkileri

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında uzun zamandan beri yaşanan kriz farklı markaların da bu krizden etkilenmesine neden oldu. Son olarak bu konuda Huawei ile karşı karşıya gelen ABD Huawei markasının Çin’in farklı ülkelere sızması ve bilgi alması adına aracı olduğu ve bu nedenle de Huawei markasına ambargo uyguladığı ifade edildi.  ABD tarafından alınan karar başta ABD şirketleri olmak üzere pek çok farklı teknoloji şirketi de harekete geçirdi. Duruma Google da dahil oldu. Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan resmi açıklama sonrasında bir diğer resmi açıklama Google’dan geldi ve Google ticari kısıtlamalarının 90 günlüğüne başlatıldığını söyledi. Bu bakımdan Google tarafından uygulanan bu ambargo ile birlikte sadece Huawei değil Google ciddi bir gelir kaybı yaşama riskini aldı. 

Huawei Krizi Google Şirketini Nasıl Etkileyecek?

İlişkilerin askıya alınması Huawei’nin yapacağı 425 milyon dolarlık bir ödemenin de Google’a gelmemesine neden oldu. Üstelik sadece lisans için değil Google Play Store gibi farklı uygulamalar üzerinden Huawei marka telefonlar ile yapılan alım-satımlar Google’ın ek gelir elde etmesini sağlıyor. 

2018 resmi verilerine göre Huawei akıllı telefonlar ile yapılan alışverişin toplam tutarı 388 milyon dolardı. Bu açıdan Android ekosisteminden çıkarılması Google için ekonomik anlamda bir maliyet yarattı. Huawei ile işbirliği sınırlandırılması ve ilişkilerin askıya alınmasının ne zaman sonlanacağı şu an için bilinmiyor. Fakat yaşanan zarar iki markanın da bu konuda olumsuz bir etki görmesine neden oluyor. 

Bundan Sonraki Süreçte Ne Olacak? 

Huawei, yazılım ve teknik hizmetler kapsamında artık Google’dan hizmet alamayacak. Bundan sonraki sürecin nasıl devam edeceği net olarak bilinmese de firmalar arasındaki görüşmelerin devam etmesi bekleniyor. Özellikle ABD-Çin ilişkilerinin normal seviyelere düşmesi, Huawei için yeni bir dönem başlatabilir. Aynı zamanda Google ile böyle bir sorunu yaşayan Huawei kendi önlemlerini de almaya başlamış durumda. 

Marka tarafından yapılan açıklamalarda Huawei tarafından kontrolü sağlanan bir işletim sistemi üzerinde çalışıldığı ve bu işletim sisteminin telefonlarda kullanılabileceği ifade edildi. Bundan sonraki süreçte ilişkiler normale girse ya da girmese de Huawei’nin kendi işletim sistemini üretme ve telefonlarında kullanmaya başlaması mümkün görünüyor. Böyle bir durumda Google kalıcı olarak Android ekosisteminden Huawei için gelir kazanmayı kaybedebilir. Üstelik sadece Android için lisans ya da Google Play Store satışlarından değil kullanım oranlarında da ciddi bir düşüş Android için görülebilir. Sadece Huawei markası ile milyonlarca cihazda yer alan Google, arama motorları ve diğer servisleri ile de milyonlarca kullanıcıya ulaşma imkanı elde ediyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir