İkinci El Koşu Bandı Nereden Alınabilir?

Koşmak vücudumuz için en faydalı sporlardan biridir.  Özellikle diyet yaparak zayıflamaya çalışıyorsak, koşmak alınan kalorileri yakmamız açısından çok önemlidir.  Yazın açık havada, doğada koşu yaparken, kışın spor salonlarını ya da evimizi tercih ederiz. Evde koşu yapmak için haliyle bir koşu bandına ihtiyaç olacaktır. Spor malzemeleri satan yerlerden ya da birçok alış veriş sitelerinden bu makineyi temin edebiliriz. Eğer ekonomik olsun diye düşünüyorsak, ikinci el koşu bandı alma fikrine de sıcak bakabiliriz.

Sıfır alınan ürün her zaman daha pahalı olur. Koşu bantları çabuk yıpranan, hemen eskiyen bir alet değildir. Vakti zamanında almış olan kişiler bir müddet sonra kullanmadıkları ya da ihtiyaç hissetmedikleri için satabilirler. İkinci el satış yapan internet sitelerinde bu gibi ilanları görebilirsiniz, aynı zamanda spor malzemeleri satan yerlerde ikinci el bölümünde de bulabilirsiniz. Bir başka seçenekte spor salonlarında fazla olan koşu bandı olabilir, ya da kapanan bir spor salonunun koşu bandını almayı talep edebilirsiniz.

İkinci El Koşu Bandı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Evde kullanacağımız ikinci el koşu bandı için en önemli dikkat edilecek unsur taşıma kapasitesidir. Kullanacak kişilerin ağırlığından %20-30 fazla olmasına dikkat edin. 80 kilo iseniz kapasitesi en az 100-110 kg olmalıdır. Motor gücü de taşıma kapasitesiyle alakalıdır. Alacağınız taşıma kilosuna uygun motor gücü olanları tercih etmelisiniz.

Koşu bandınızın hızı genellikle 12-14 km/saat hızındadır. İdeal olan hız budur. Daha hızlı koşmak istiyorum derseniz daha hızlı olanları da mevcuttur. Bu hızı azaltıp çoğaltabilirsiniz. Şunu unutmayın ki; doğada orta tempoda bir koşu yapıyorsanız hızınız 8 km/saattir. Bu oranlara göre değerlendirmeyi kendiniz yapabilirsiniz.

Koşu bantlarında eğim vardır. Bu eğimler önden arkaya doğru ve arkadan öne doğru olur. Böylelikle yokuşta koşuyormuşsunuz hissini verir. Koşu bandınızı alırken katlanabilme özelliği olanları alın ki istediğiniz yere götürüp açıp kapatabilesiniz. Tekerlekli olması önemlidir. Taşıması kolay olur.  Bu ürünlerde emniyet anahtarları mevcuttur. Anahtarı çıkardığınızda cihaz çalışmaz bu özellik çocuklarınız için emniyet oluşturur. Düşme gibi bir durumla karşılaşırsanız emniyet anahtarı sayesinde cihaz çalışmaz.

İkinci El Koşu Bandını mı Sıfır Koşu Bandını mı Tercih Etmeliyiz?

Koşu bantları bir giysi gibi, bir ayakkabı gibi hemen eskiyen aletler değildir. İnsanlar alırlar, evlerine koyarlar çok kullanmazlar. İlk alınmaya heves edildiğinde sanki her gün her saat kullanacağız düşüncesi ile bu makineye sahip olurlar. Belli bir zaman sonra kullanma sıklıkları azalır, hiç kullanmadıkları zamanda da satmayı düşünürler.

Sizde koşu bandı almayı düşünüyorsanız rahatlıkla yukarıdaki özelliklere dikkat ederek ikinci el koşu bandı sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir