İlk çamaşır makinesi ne zaman yapıldı?

İnsanlar, günlük kıyafetlerini giydikten sonra kirlenen çamaşırlarının, kolayca ve çitilemeden yıkanmasının hayalini kurmuşlardır. Bu düşüncenin amaçlanması ile birlikte çamaşır makinelerinin icadı, zorunluluk haline gelmiştir. İlk zamanlar, dere kenarlarında yıkanan çamaşırlar, daha sonraki dönemlerde evlerde leğenlerin içinde köpüklü su doldurarak elde yıkanmaya başlandı.

Çamaşırın elde yıkanması hem çok zahmetli idi hem de zaman ve su kaybına yol açıyordu. Saatler boyu çamaşır yıkamak zorunda kalan kadınlar için su ısıtmak da ayrı bir sıkıntıydı. Böyle olunca kadınlar, haftada bir günü, çamaşır günü ilan etmişlerdi. Toplu olarak, akarsu ve dere kenarında yıkanan çamaşır günleri vardı. Bir de çamaşırlar birbirine sürtülerek çitilenirdi. Bu da çamaşır yıkayan kadınların, ellerin yıpranmasına sebep oluyordu.

Köylerde ‘tokaç’ adı verilen tahtalar ile çamaşır çitilemek, bu işlemi daha kolay bir hale getirdi. Üst üste konulan çamaşırlara vurulan tahta, işi bir nebze olsun kolaylaştırıyordu. İlk çamaşır makinesi ne zaman yapıldı sorusundan yola çıkarak, makinenin günümüze gelinceye kadar geçirdiği evrime bir göz atalım.

Çamaşır Makinesinin Zaman İçerisindeki Değişimi

İlk zamanlarda, delikli kazanlar üretilmiş, içine sıcak su ve çamaşır konarak, el ile hızlı hareketlerle çevrilmeye başlanmış. Islak olan çamaşırlar, bir presten geçirilerek sıkma işlemi yapılıyordu. Sonraki yıllarda, altı yanan odunlarla ısıtılarak kullanılan makineler icat edildi. Buhar kazanlarının devreye girmesi ile 1700’lü yıllara kadar bu süreç devam etmişti. 1700’lü yılların sonunda ahşap tekne şeklindeki ilk çamaşır makinesi icat edildi. Yıkama süresi, zahmetli olmasına rağmen merdanesi ile sıkma işlemini kolaylaştırıyordu. 1851 yıllara gelindiğinde, tamburlu çamaşır makineleri yüzünü gösterdi.

Çamaşır Makinelerinin Günümüzde Kullanımı

Değişik tasarım ve renkler ileüretimi yapılmakla birlikte günümüz makinelerine en yakın icat olan ilk çamaşır makinesi ne zaman yapıldı dersek cevabımız 1908 olacaktır. Bu çamaşır makineleri üstten kapaklı olarak üretilmişlerdi. Geliştirilmeleri epey bir zaman almış olsa da yüzyılın en büyük icatlarından biri oldu. Ülkemizde ilk olarak merdaneli makineler kullanılmaya başlanmıştır. Halk tarafından espri konusu olan bu makinalar, banyoda çalışıp salonda çamaşırı bitirmesi ile gündeme gelmiştir.

1980 yılı sonrasında tam otomatik makineler hayatımıza girmeye başladı. Bir tuşla çalışan makineler, kadınların kurtarıcısı oldu. İlk çamaşır makinesi ne zaman yapıldı diye sorgulamamak gerekir. İyi ki yapıldı da hayatımız bir anda kolaylaştı. Çalışan kadınlar için, daha büyük kolaylık sağlayan makineler artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Günlük hayatta, birkaç seferde fazla miktarda çamaşır yıkamak parmaklarımızın ucunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir