İnternet Deyip Geçmeyin

Günümüzde artık hemen herkes internet kullanmakta ve bu da büyük bir bilgi kirliliğine sebebiyet vermektedir. Bunun önüne geçilmesi artık neredeyse imkansız hale gelmiştir. Birisi aklına esen bir bilgiyi dakikalar içerisinde birkaç tık ile internete yükleyebilmekte ve yine bu doğruluğu kesin olmayan bilgi dakikalar içerisinde büyük kitlelere ulaşabilmektedir. Bilginin doğruluğunu ve gerçekliğini sorgulamayan kitleler tarafından bu anlık bilgiler ciddiye alınabilmekte ve bu da ciddi kaoslara sebebiyet verebilmektedir. Özellikle ortalığın karışık olduğu dönemlerde internette birçok yalan yanlış bilgi dolaşabiliyor.

 

Gerçek olmayan fotoğraflar, gerçek olmayan bilgiler ve yardım çağrıları ile insanlar dakikalar içerisinde galeyana gelerek ayaklanabilmekte ve daha büyük karışıklıklara sebep olabilmektedir. Eskiden insanlar gazete alır gazete okuyarak gündemi takip ederlerdi fakat günümüzde her şey sosyal medya aracılığı ile yayılmakta ve doğruluğu kesinlikle kontrol edilmemektedir. Her gün onlarca çarpıcı manşet ile onlarca haber piyasaya sürülmekte ve insanlara yalan yanlış bilgiler internet aracılığı ile yayılmaktadır. Bu tarz bilgi kirliliklerine maruz kalmamak için interneti bilinçli bir biçimde kullanmaya özen göstermeli ve gelecek nesiller için de bu bilgilendirmeyi yapmalısınız.

Aksi takdirde bir noktadan sonra sosyal medya tamamen kontrolden çıkarak bir bilgi çöplüğüne dönüşecek ve buradan istediği her bilgiyi yayabileceğini bilen kişiler tarafından kötü kullanılmaya başlayacaktır. Bunun olmaması için önce kendiniz daha sonra da çevreniz için önlemler almalı ve hiçbir bilgiyi sorgulamadan başka kaynaklardan araştırmadan kabul etmemelisiniz.

İNTERNET
İNTERNET
İNTERNET
İNTERNET
İNTERNET
İNTERNET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir