Kablolu Ses Sistemi Mi? Kablosuz Ses Sistemi Mi?

Ses sistemleri, teknolojinin ilerlemesiyle iyice hayatlarımızda yer edinmeye başlamıştır. Toplantılarda, konserlerde, eğlencelerde ve hatta evlerimizde bile daha iyi bir ses deneyimi için ses sistemlerine ihtiyaç duyarız. Ses sistemleri, bir konuşmacıya ortamdaki herkesle doğrudan iletişim haline geçmesine imkân tanır. Sesi ortama yayarak dinleyicilere aktarır ve bağırıp kendi ses tellerini zorlamadan herkese sesini duyurabilir. Ses sistemlerinde iki önemli unsur bulunmaktadır. Bunlar; hoparlörler ve anfilerdir. Bir ses sisteminde ikisinin de önemi oldukça çoktur. Bir araya geldikleri zaman bir ses sistemi seti oluştururlar. Geçmiş zamanlardan bu zamanlara kadar, ilk radyonun üretilmesinden sonra insanlar sesi daha uzak mesafelere iletmenin yollarını aradılar. Dünya çapındaki iletişimin ilk adımları, uzun dalga radyolarının dünya etrafında dalgaların oluşturmasıyla başladı. Ses sistemleri konusundaysa önemli adımların atılması, sesin uzak mesafelerden yakınımıza gelmesi çok uzun sürmedi.

Kablolu Ses Sistemleri

Kablolu ses sistemlerinin avantajları ve dezavantajları vardır. Avantajlarını saymak gerekirse; iyi kalite kablolar kullanıldığı zaman sesleri oldukça düzgün aktaracaktır. Bu sayede, cihazlarınız çok kaliteli olsa bile, kablolarınızın da iyi olmasıyla beraber bazı hertzler yüksek, bazı hertzler düşük aktarılmayacaktır. Ses sisteminizden istediğiniz performansı alabileceksiniz ve ses deneyiminiz ileriye taşınmış olacaktır. Kablolu ses sistemlerinde kullanılan kabloları ise şu şekilde sıralayabiliriz: İki elektronik bileşeni birbirine bağlamamıza olanak veren interconnect kablolar, 75-10 veya 110-10 değerlerindeki dijital kablolar, hoparlör kabloları ve power (güç) kabloları. Tüm bu kabloların amacı sesin kaliteli bir şekilde dinleyenlere ulaşmasıdır. Bu kablolar normal kablolara göre değişik kaplamalara sahiptirler. Kablolu ses sisteminin en büyük dezavantajıysa kabloların yaratacağı görüntü kirliliği ve yer kaplayacak oluşlarıdır.

Kablosuz Ses Sistemleri

Aslında bu ses sistemlerine tamamen kablosuz demek hatalı bir tabir olur. “Daha az kablolu” ses sistemleri demek daha doğru olacaktır. Bunun sebebi ise elektrik enerjisine ihtiyaç duymalarıdır. Eğer hoparlörler bir alıcıdan güç alamıyorsa, prizinizden ona güç vermeniz gerekmektedir. Surround bir kablosuz ses sistemine sahip olsanız bile birkaç kablosu olacağını unutmayın. Kablosuz ses sistemlerinin en büyük avantajı kablo miktarını önemli ölçüde azaltmalarıdır. Bu sayede kabloların oluşturduğu görüntü kirliliğinden kurtulursunuz ve sistemdeki parçaları kabloların yer kaplaması ortadan kalktığı için istediğiniz yere konumlandırabilirsiniz. Bu sistemlerinin teoride dezavantajı şudur; bir kablolu ses sistemi kadar kaliteli ses aktaramayacak oluşlarıdır. Bunun için çok iyi sinyal almaları gerekmektedir.

Hangisini Tercih Etmeli?

Kullanıcılar, ihtiyaçlarına göre kablolu veya kablosuz ses sistemleri arasında tercihlerini yapmalıdır. Günümüzde profesyonel anlamda yüksek kalitede bir ses sistemi arıyorsanız, kablolu bir ses sistemi bakmanız daha doğru olacaktır. Ancak kabloların kalabalığını, kaplayacakları yeri ve oluşturacakları görüntüyü göz önüne almanız gerekmedir. Eğer bunları göz önüne alamıyorsanız, kablosuz ses sistemlerine yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir