Kablosuz Ses Sistemleri Nedir?                                  

Seslerin uzak yerlere taşınması, ilk radyonun icadı ile mümkün olmuştur. Uzun dalgaların dünya etrafında dönmesiyle dünya üzerinde iletişimin kurulması sağlanmıştır. Elbette ki, bu seslerin uzak yerlerden yakınlara taşınması aşaması kısa bir süreç içerisinde olmamıştır. Kablolu olarak başlayan ve epey zahmetle süren bu teknoloji yolculuğunda son nokta ise, kablosuz ses sistemleri olmuştur.

Herhangi bir bağlantı kablosu olmadan alıcı ve verici sistemler üzerinden ses alımı gerçekleştiren sistem olarak da tanımlanan kablosuz ses sistemleri ile , müziğin keyfi ve filmlerin en net seslerini en gelişmiş ses seviyesinde dinlemek mümkün olmaktadır.

Kablosuz Ses Sistemleri Tarihçesi

Kablosuz ses iletişimi yüzyıldan fazladır üzerinde çalışılan bir konudur. İlk olarak radyo frekansı üzerinden çalışan pilli kulaklıklar ve prize takılarak çalışan hoparlör sistemi ile karşımıza çıkmıştır. Ancak ses kalitesinin düşüklüğü ile dip gürültü analog sistemin kusuru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun üzerine ses ile ilgili sorunlara çözüm getiren yepyeni bir teknoloji icadı olan bluetooth ortaya çıkmıştır. Var olan ağ bağlantıları üzerinden çalışan bu sistem, birden fazla cihazı merkezi bir kaynaktan yönetebilme gücüne sahiptir. Ancak buradaki sorun aynı ağa bağlı birçok cihazın bağlanabilmesi, veri aktarımlarının şifrelenmesine olanak tanımamakta ve güvenlik sorunu ortaya çıkmaktadır.

Bluetooth’a alternatif olarak ortaya çıkan bir diğer kablosuz ses sistemleri ise dijital sistem olarak tabir edilenlerdir. Böylece ses kaliteli bir çekilde ve eksiksiz olarak karşı tarafa aktarılırken, izin verilmeyen kişilere iletilmesini engelleyerek, güvenli ses iletimi sağlanabilmektedir.

Kablosuz Ses Sistemleri Nelerdir?

Herhangi bir bağlantıya gerek kalmdan ses alış verişleri sağlayan kablosuz ses sistemleri, gelişen teknoloji ile birlikte daha kolay ve kompak sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan biri olan kablosuz hoparlörler kullanıcıların büyük oranda ses sistemi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kabloya gerek kalmadan kullanım sağlanan kablosuz hoparlörler günümüzde kareokeler ve açık alan etkinliklerinde daha fazla tercih edilmektedir.

Bu nedenle kablosuz hoparlörlerin üretimi günümğzde sayılı firmalar tarafından yapılmaktadır. Kablosuz ses sitemlerinde geniş alan kaplayan, seyyar çalışıp, belli bir alanda sabit olarak kullanılmayan modeller çok fazla tercih edilmemektedir.

Bunun yerine kendinden anfili, kendinden mikrofonlu ve kendinden hoparlörlü sistemler tercih sebebidir. Portatif ses sistemi olarak da tabir edilen kablosuz ses sistemleri, özellikle müzik etkinliklerinde yüksek performansı ile tercih sebebidir. Ayrıca, üstün iletişim etkinliklerinde de kurulum avantajı ve konforu ile tercih sebebidir. Seyyar sistem avantajı ile elektriğin olmadığı ortamda kullanım kolaylığı sağlarken, manevra kabiyeti artırılarak daha kullanışlı hale getirilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir