LED Tv Nedir?

LED Tv Nedir?

LED TV’ler; LCD televizyonların son teknoloji versiyonlarıdır. LCD televizyonlar ile arasındaki fark, ekranda görüntü oluştururken kullanılan arka aydınlatmasıdır. Standart bir LCD televizyonda, arka aydınlatma floresan bir lamba aracılığı ile yapılıyor. Bu lamba, televizyon açıldığında yanar ve televizyon ekranına arka taraftan ışık kaynağı gönderir. Bu ışık kaynağı, televizyon açık kaldığı sürece yanar.

LED televizyonlarında ise durum farklıdır. Arka aydınlatma sistemlerinde, floresan lamba yerine LED lambalar kullanılır. Ekranda oluşan her bir piksel için, ışık kaynağı bu lambalar vasıtası ile gönderilir.

Bu sayede; ekranda siyah olan bölgeler, LED lambaların kapatılması ile net bir şekilde ortaya çıkar. Ekrana yansıyan siyah bölgeler, net bir şekilde ortaya çıkar ve kontrast oranında büyük oranda artış meydana gelir. Bu durum görüntü netliğinde 1:2.000.000 – 1:5.000.000 arasında bir artış meydana getirir.

LED TV’lerin Avantajları

LED televizyonlarda görüntü ve renk miktarları daha fazladır. Bu durum görüntülerin daha canlı ve gerçekçi olmasını sağlar.

LED televizyonların belki de en önemli faydalarından bir tanesi, enerji tasarrufu sağlamalarıdır. Bu sayede yüksek miktarlarda elektrik faturasının önüne geçilmiş olur. Arka bölümde bulunan ışık kaynağının kontrol edilebilmesi ve istenildiği zaman açılıp kapatılabilmesi bu durumun sonucudur.

LED televizyonların iki adet türü bulunur; doğrudan aydınlatmalı olan modeller ve yandan aydınlatmalı modeller.

Doğrudan aydınlatmalı olan modellerde, çok yüksek kontrast oranlarına ulaşılabilir.

Led Tv
Led Tv
Led Tv
Led Tv
Led Tv
Led Tv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir