Makyaj Bazı Olmadığında Ne Yapılmalı?

Makyaj teknikleri uygulanmadan önce cilde uygulan makyaj bazı primer olarak da bilinir. Makyaj malzemelerinin cilde eşit oranda dağılımını sağlayan bu ürünler, krem, jel ya da toz formu olarak kullanım sağlarlar. Makyaj bazı alımlarında kaliteye ve güvenilir marka olduğuna dikkat edilmelidir.

Ayrıca makyaj bazları cilt yapısına uygun olarak seçilmelidir. Birçok kadın makyaj bazı hakkında detaylı bilgiler edinmek adına detaylı araştırmalara girerler. Bu araştırmalar içerisinde en dikkat çekici ise makyaj bazı olmadığında ne yapılmalı sorusu yoğun ilgi görür.

Makyaj Bazı Kullanım Alanları

Makyaj malzemeleri uygulanmadan önce mutlaka makyaj bazları kullanılır. Makyaja hazırlık olarak uygulanan makyaj bazları, ciltte var olan pürüzlerin yok edilmesinde oldukça etkilidir. Fondötenin altına da uygulanabilen bu bazlar, ciltte oluşan renk eşitsizliğini de giderir. Cilt olarak daha güzel bir görünüm elde edilmesini sağlayan bu makyaj ürünü sayesinde gün boyu kalıcılık da kazanılır.

Makyaj bazlarının nemlendirici etkisi ile cilde uygulanan makyajlar daha doğal görünümlü ve dayanıklı olur. Uygulanan makyaj bazı sayesinde mevsimsel şartlar dolayısı ile makyajın tahriş olması da engellenir. Ayrıca etkileyici bir makyajın temel taşı olan bazlar, gözeneklerin açılmasında da oldukça etkilidir. Makyaj için bu denli büyük bir öneme sahip olan ve makyaj bazı olmadığında ne yapılmalı gerekenleri bilinmesi oldukça önemlidir.

Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

Makyaj bazı uygulanmadan önce cildin temiz olması gereklidir. Bu anlamda makyaj bazı uygulamasına geçilmeden önce yüz temiz bir şekilde yıkanmalıdır. Aşırı kuru bir cilde sahip olanlar ise makyaj bazların da istenilen neme sahip olamayacaklarını bilmelilerdir. Bu yüzden makyaj bazı uygulamasına başlanılmadan önce nemlendirici kullanılması önerilir. İşlemin uygulanmasının ardından küçük küçük toplar halinde alınan makyaj bazları el yordamı ile yapılacak dairesel hareketler sayesinde cilt üzerinde yayılır.

Aynı zaman da bu işlem sünger ya da fırça yardımı ile de gerçekleştirilebilir. Göz altlarındaki morluklar ya da lekelerin yok edilmesi için göz çevresel bölgeler için üretilen bazlar kullanılmalıdır. Makyaj bazı uygulandıktan kısa bir sonra ten makyajına geçilebilir. Makyaj bazının bekleme süresi, makyajın cilde iyice yerleşmesini ve sabit kalma süresinin uzamasına yardımcı olur.

Makyaj Bazı Yerine Ne Kullanılabilir?

 

Makyaj bazı olmadığında ne yapılmalı sorusuna yanıt olarak birçok alternatif ürünler sunulabilir. Bunlar arasında en yaygın olarak bilineni tıraş losyonudur. Tıraş losyonu içerisinde barındırdığı gliserin sayesinde suyu hapseder ve cildin nemli kalmasını sağlar. Fondöten uygulanmadan önce az miktarda tıraş losyonu uygulaması ile fondötenin uzun süre kalıcılığı sağlanır. Ayrıca zaman zaman cilt tahrişlerine de yol açabilir. Ayrıca az miktarda nemlendiri, fondöten ve pudra karışımı da makyaj bazı yerine kullanılabilir. Yaklaşık bir gece bekletilen bu karışım sonrasında cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir