Makyaj Malzemeleri ve Kullanım Alanları

Bayanlar için makyaj vazgeçilmezler arasında yer alır. Bu anlam da en önemlisi makyaj malzemeleri ve kullanım alanları hakkında doğru bilgi sahibi olmaktır. Özellikle yaz aylarında tercih edilen makyaj, ancak doğru malzemeler ve malzemelerin doğru yerde kullanımları ile yüzde güzel görünüme sahip olunmasında etki eder. Aynı zaman makyaj malzemeleri ve kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olarak yapılan makyajlar daha hızlı olur ve zaman tasarrufu da sağlar.

Göz Makyajı Malzemeleri

Göze yapılan makyaj, makyajın en önemli kısımlarından biridir. Göz makyajı yapıldığınd gözler olduğundan daha büyük gözükür ve bu sayede daha çekici bakışlar elde edilir. Tabi göz makyajında en önemli detay kullanılan malzemeler ve uygulama teknikleridir. Göz makyajına başlanılmadan önce mutlaka kaşa şekil verilmelidir. Kaşlar yüzün çerçevesi olduklarından, kaşlar içerisindeki küçük boşluklar kaş kalemi sayesinde mutlaka doldurulmalıdır.

Bu teknik ince uçlu kaş kalemi sayesinde doğal görünüm verir. Ayrıca göz makyajının kalıcı olmasını sağlamak amacı ile kullanılan far bazları, aynı zaman da göz kapağındaki eşitsiliği de yok eder. Göz makyajının vazgeçilmezi olan farlar, sağlamış oldukları renk seçenekleri ile havalı makyaj stilleri yaratır. Göz makyajında en önemli detay ise eyeliner ve göz maskarasıdır. Bu iki malzeme gözlerde daha etkileyici bir görünüme sahip olmalarını sağlar.

Ten Makyajı Malzemeleri

İnsanların ciltleri yaratılış itibari ile kusursuz değildir. Fakat doğru bir şekilde yapılan ten makyajı ile ciltler kusursuz bir görünüme sahip olabiliyorlar. Ten makyajında kullanılan makyaj malzemeleri ve kullanım alanları doğru bir teknik ile uygulandığında, parlak ve pürüzsüz bir cilt elde edilir. Ten makyajı yapılırken kulanılan fondoten bazları makyajın kalıcı olmasını sağlar. Fondöten bazları cildi fondötene hazırladığı gibi cilt yağlanmalarının da önlenmesinde yardımcı olur.

Cilt tipine uygun olarak seçilen fontötenlerin parlaklığını engellemek için de yine fondöten bazı kullanılır. Cilt kusurları olarak bilinen pürüzülerin kapatılması için ise kapatıcı kullanılır. Fondötenden sonra kullanılan bu ürün, göz altı morluklarının giderilmesinde en etkili yöntemdir. Ayrıca ten makyajında kullanılan allık, aydınlatıcı, pudra ve kremler, cildin uzun süre pürüzsüz kalmasını ve istenilen matlıkta olmasını sağlarlar.

Dudak Makyajı Malzemeleri

Makyaj tekniklerinin en son adımı ve en keyifli tarafı olan dudak makyajları, kullanılan makyaj ürünleri ile çekici bir görünüm elde edilmesini sağlar. Kusursuz bir dudak makyajı için öncelikle dudak kalemi aracılığı ile dudak çerçeve altına alınmalıdır. Aynı zaman da dudak kalemleri dudakların boyut kazanmasında da oldukça etkili bir tekniktir.

Dudak kalemi kullanımı sonrasında dudakları dolgun göstermek amacı ile kullanılan rujlar, likit mat ruj, saten butişli ruj ve parlak rujlar olarak makyaj görünümlerine renk katar. Makyaj stilinin belirlenmesinden sonra makyaja en uygun renk belirlenir ve dikkatli bir şekilde dudağa uygulanır. Genellikle kalıcı rujla tercihler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir