Masaüstü Bilgisayarlarda Wifi Özelliği

Gelişen teknolojinin etkisi ile hemen hemen bütün insanların hayatında olan internet, son zamanlar da hayatın vazgeçilmezleri arasında yer aldı. Öyle ki önceleri kablolu bağlantı ile masaüstü veya laptoplara bağlanabilen internetler, şimdiler de kablosuz olarak bir çok teknolojik ürünlere bağlanabiliyor.

Bu sayede insanlar istedikleri her an ev internetlerini kolaylıkla kullanabiliyorlar. Özellikle iş ve okullarda tercih edilen bu yöntem, laptop ve cep telefonlarında yaygın olarak kullanılmış olsa da, üretilen son sistem masaüstü bilgisayarlarda wifi özelliği yer alıyor.

Wifi Bağlantısı Nedir?

Son zamanların gözdesi olan wifi bağlantıları, internet kullanımda oldukça kolay ve kullanılır bir alternatiftir. Öyle ki evlerde, iş yerlerinde veya okullar da internet kullanımı oldukça yaygındır. Önceden tek kablo bir cihaza bağlı olan internet, wifi özelliği sayesinde aynı anda bireden daha fazla cihaza bağlı kalabiliyor. Bu sayede aynı ortamda birçok kişi internet kullanımı yapabiliyor.

Wifi bağlantısı internet sağlayıcısı tarafından kişiye yönelik belirlenen kullanıcı adı ve şifresi dahilinde sağlanıyor. İnternet kullanıcısının paylaşmak istediği kişilere kullanıcı ve şifere bilgisi vermesi durumunda dileyen herkes internet kullanımına başlayabiliyor. Bu sebeple wifi kullanıcı adı ve şifresinin zor ya da tanınmayan herhangi bir kişi ile paylaşımı önerilmiyor.

Wifi Bağlantısının Avantajları

İnternet sağlayıcı tarafından sunulan wifi hizmeti, masaüstü bilgisayarlarda wifi özelliği gibi diğer tüm cihazlarda da yer alıyor. Wifi bağlantısı sayesinde aynı ortamda birçok kişi aynı sağlayıcı tarafından inernet erişimi sağlayabiliyor. Bu sayede özellikle iş ortamlarında internet üzerinden yapılması gereken hiçbir iş aksaklığa uğramıyor. Aynı zaman da wifi özelliği sayesinde sadece bir cihaza bağlı kalma durumu da ortadan kalkıyor.

Son sistem bütün akıllı cihazlar ile uyum sağlayan bu özellik sayesinde cihazlar kolaylıkla internete bağlabailiyor ve kullanıcılarını mağdur etmiyorlar. Wifi bağlantıları internet sağlayıcısının belirli uzaklıkta ki mesafelerine kadar sorunsuz internet kullanımı sağlayabiliyorlar. Ancak internetin kalitesi ve hızı wifi bağlantılarını etkilediği de unutulmamalıdır.

Masaüstü Bilgisayarlarda Wifi Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Masaüstü bilgisayarlarda wifi bağlantısı sağlamak için öncellikle kullanılan masaüstü bilgisayarlarda wifi özelliği olup olmadığı araştırılmalıdır. Wifi bağlantı özelelliği taşıyan bilgisayarlar da kurulum oldukça kolaydır. Ayarlar sekmesinden ualşılan internet ayarları içerisinde wifi bağlantısının aktif edilmesi sağlanılarak, wifi kullanıcı adı ve şifresi kaydedilerek kolayca bağlantı sağlanabilir. Wifi bağlantı özelliği taşımayan masaüstü bilgisayarlar da ise usb wifi dongle kullanımı sağlanır.

Uygun fiyatlara sahip olunabilen bu usbler, bilgisayara takılarak gerekli yüklemeler yapılır. Görsel anlam da farklılık gösteren bu cihazlar, model olarak hemen hemen birbirlerine benzerler. Cihazın bilgisayara bağlanmasının ardından aygıt yöneticisi sekmeninden ağ bağdaştırışları seçeneği ile wireless kurulumu aktif hale getirilir. Bu adımlar sonrasında wifi kullanıcı adı ve şifre girilerek internet bağlantısı gerçekleştirme işlemi tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir