Migren Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısı semptomu olan migren, nörolojik tedavi gerektiren hastalık türlerinden birtanesidir. Genellikle genç yaşta ki bayanlar da hormonların aktif olması sebebi ile erkeklere oranla üç kat daha fazla örülür. Migren ağrıları, zonklayıcı ya da hissedilebilir biçimde başın şakak kısmında belirir.

Migren Nedir?

İnsanlar günlük hayatta sık sık baş ağrısı rahatsızlıklarından şikayetçi olurlar. Fakat bu baş ağrıları ataklar halinde görüldüğünde sıradan bir baş ağrısı durumu olmaktan çıkar. Bu atakların sık sık veya sürekli olarak devam etmesi migren hastalığının ortaya çıkması durumları olarak bilinir. Migren atakları kişiye göre yılda 1 veya 2 defa ya da aylık olarak gerçekleşebilir. Migren ağrıları genellikle şiddetli baş ağrısı ile başlamış olsa da beraberinde bulantı, ses ve ışığı da vücudun tepki göstermesi gibi etkenler yaratabilir. Migren atağı geçiren kişiler işlerini yapmakta zorlandıkları için bu hastalıkta doktor tedavisi oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migrenin en belirgin belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Migren hastalığında yaşanan bu baş ağrıları, tahmin edildiğinden daha da fazla şiddete sahip olan ağrılardır. Genellikle tek taraflı yaşanan bu baş ağrıları, kişileri zaman zaman uzun süre yataktan çıkmamalarına da sebeb olmaktadır. Baş ağrısının yanı sıra migren ağrıları aşırı duyarlılık, depresif duygu durumu, gerekse neşelenme, ansızın gelen durgunluk, dikkat dağınıklığı, kelime unutkanlığı,ışık ve sese duyarlılık, aşırı su içme, kabızlık veya ishal gibi durumlar ile de belirtiler verebilirler. Ayrıca migren ağrılarında, baş ağrısı başlamadan önce yaşanan ve nörolojik olarak tespit edilen ufak çaplı ağrılar Aura olarak adlandırılır. Aura ağrıları ortalama 10 ile 30 dakika içerisinde yaşanır ve son bulur.

Migren Tanısının Konulması

Migren tedavisinde ilk süreç hastanın belirtileri ele alınarak yapılan tahliller aracılığı ile tanı koymak ile başlar. Migren hastalığı ortaya çıkan kişiler de öncelikle geçmişte yaşadığı travmatik olayların olup olmamasıdır. Psikolojik anlamda bir nedene rastlanılmadığında, baş ve boyun kısmına yönelik tıbbi tedavilere başlanır.

Boyun ve sırt bölgesinde yaşanan adale kasılması veya kulunç girmesi de migren ile karıştırılabilir. Fakat bu ağrılar nedeni ile göz ve çevresinde tek taraflı şiddetler ağrılar yaşanıyor ise bu migren hastalığına işarettir. Migren tanısının koyulma aşamasında hastanın uyku düzeni, beslenme düzeni, stres durumu, çevresel şartlar ve mide ya da bağırsak sorunları da dikkate alınır. Aynı zaman da beyne yönelik bir takım hastalıkların şüphesinde kalındığı zaman da migren için tetkikler yapılır.

Migren Tedavi Yöntemleri

Hastalar migren tanısı koyulduktan hemen sonra yaşanan atakların derecesine ve sıklığına göre tedavi uygulamalarına başvurulur. Ağrılar seyrek bir şekilde yaşanıyor ise ağrı ataklarını geçirme yönelik kriz tedavileri başlatılır. Haftada birkaç defa ortaya çıkan ataklarda ise koruyucu tedavi yöntemine gidilir. Migren ağrıları ilaç ile tedavi edilirken, açlık veya uykusuzluktan kaynaklanan ağrılar bu ihtiyaçların giderilmesi ile son bulur. Migren ataklarının yaşanmaması adına rutin yaşamın olumlu gitmesi oldukça etkilidir. Günlük yaşam da düzen kurulmaz ise migren ilaçlarının kullanılması tedaviye çok da yanıt vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir