Profesyonel Fotoğraf Makinesi Önerileri

Günümüzde mobil telefonların fotoğraf çekebilme özelliği sayesinde hemen hemen herkesin hayatında fotoğraf yer edinmiştir. Fotoğraf çekme deneyimini ileri düzeye taşımak isteyenler ise kendilerine profesyonel bir fotoğraf makinesi almaya karar verir. Fotoğraf çekme isteği, heves ve merak ile açığa çıkar. Tutkulu bir hobi haline gelir. Hatta bazen iyi bir kare yakalamak için sırtınızda ağırlıklarınızla beraber uzun yollar gidebilir ve dağ, patika aşıp tırmanış yapabilirsiniz. Tüm bunları yapabilmek için öncelikle pek çok markanın ve onların birçok modeli arasından sadece bir modele karar vermek oldukça zordur. Tüm bunları göz önüne almak ve zoru görünce pes edebilme olasılığınız olduğunu unutmayın. Bundan dolayı başlangıç seviyesinde kullanımı basit, fazla pahalıya kaçmadan bir tercihte bulunmanız daha faydalı olacaktır. İkinci el bir D-SLR fotoğraf kamerası düşünülebilir. İkinci el bir fotoğraf makinesi, maliyeti bakımından daha iyi olacaktır. Ancak ikinci el alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar; makinenin kozmetik durumunun iyi olması, orijinal şarj aletinin olup olmadığı, faturası olup olmadığı, lens (objektif) ve shutter (perde süresi) sayısıdır. Bu ölçütler ne kadar iyi olursa, alıp-satma işlemi de sizin açınızdan iyi yani kolay olacaktır.

Nikon D5500

5000 serisi Nikon fotoğraf makineleri, sağlam ve iyi bir D-SLR fotoğraf makinesi sahibi olmak isteyen başlangıç seviyesi fotoğrafçılar için tercih edilebilir. D5500 model fotoğraf makinesi, 5000 serisine göre boyut olarak daha küçük ve daha hafif olmasına karşılık daha hızlı bir işlemciye sahiptir. Çözünürlük olarak 24.2 mega piksele sahiptir. Otomatik netleme hızı oldukça yüksek olan D5500, 39 adet auto focus (otomatik netleme) noktasına sahiptir. Video çekimlerinde, full HD (1080p) çözünürlükte iken 60 frame (kare) sayısı verebiliyor. Dâhili Wi-Fi özelliğine sahip olması ise fotoğraflarınızı başka bir cihaza atmakta kolaylık sağlayacaktır. Dokunmatik bir ekrana sahiptir.

Canon EOS 1300D (Rebel T6)

Canon’un giriş seviyesi bir D-SLR olarak piyasaya çıkarttığı 1300D, küçük olmasına karşılık güçlü bir fotoğraf makinesidir. Çözünürlük olarak 18 mega piksele sahiptir. APS-C (crop frame) bir sensöre sahiptir. Saniye başına 3 kare çekebilen, 9 noktalı otomatik netleme özelliği olan, kontrast algılamasına sahip olan bir makinedir. ISO değeri 12800’e kadar yükselebilmektedir. Dâhili Wi-Fi özelliğine sahip olması ise fotoğraflarınızı başka bir cihaza atmakta kolaylık sağlayacaktır. Ancak dokunmatik bir ekrana sahip değildir.

Canon EOS 100D (Rebel SL1)

Canon’un giriş seviyesi bir diğer D-SLR olarak piyasaya çıkarttığı 100D, dünyanın en hafif ve küçük D-SLR fotoğraf makinesi olarak tanınıyor. Çözünürlük olarak 18 mega piksele sahiptir. Saniye başına 4 kare çekebilen ve 9 noktalı otomatik netleme noktasına sahiptir. ISO değeri 12800’e kadar yükselebilmektedir. HDMI, USB, AV ve mikrofon girişlerine sahiptir. Dokunmatik LCD bir ekrana sahip olmasına karşılık dâhili Wi-Fi özelliği yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir