Projeksiyona Kablosuz Görüntü Aktarma

Sunum yapmak için veya izlemek istediğimiz görüntüleri daha büyük bir hale getirmek için projeksiyon cihazlarına ihtiyaç duyarız. Bu cihazlar kişisel bilgisayarlarımızdaki, tabletlerimizdeki ve hatta telefonlarımızdaki görüntüleri bir beyaz perdeye, tahtaya veya duvara yansıtmamızda işimize yararlar. Projeksiyon cihazları genellikle VGA (Video Graphics Array) ve HDMI (High Definition Multimedia Interface) girişleri ile bağlantı işlemini gerçekleştirmektedirler. Ancak bu iki bağlantı türünde de görüntü aktarımını sağlamak için kablolara ihtiyaç duyulmaktadır. Kablosuz projeksiyon cihazları ise yeni nesil makinelerdir. En önemli özelliği ise eski tip projeksiyon cihazlarında kullanılan VGA ve HDMI girişlerinden görüntü aktarmak için kullanılması gereken kablo zorunluluğunu ortadan kaldırmış olmasıdır. Üretilen yeni nesil projeksiyon cihazlarının kablosuz bağlantı sağlamak için içerisine konumlandırılmış Wi-Fi bağlantı özellikleri mevcuttur. Bu sayede sunum yaparken veya bir konu hakkında eğitim verirken kişisel bilgisayarlarımızdaki, tabletlerimizdeki ve telefonlarımızdaki görüntüleri, cihazlar elimizde dolaşırken de projeksiyona aktararak yansıtabiliriz. Ancak bazı projeksiyon cihazlarının içerisine konumlandırılmış Wi-Fi bağlantı özelliği olmayabilir. Bu durumda ise maliyetleri bakımından uygun ve boyutları bakımından küçük USB dongle aparatlar yardımımıza koşuyor.

USB Dongle Aparatlar

USB dongle aparatlar aslında sadece projeksiyon cihazlarına görüntüyü kablosuz aktarmak için kullanılan aparatlara verilen bir isim değildir. Televizyonlarımıza da takabiliriz. Hatta kişisel bilgisayarlarımızda kullandığımız kablosuz fare ve klavyelerimizin de bağlantılarını sağlamak için, masaüstü bilgisayarlarımıza kablosuz internet bağlantısı sağlamak için kullandığımız aparatlar da USB Dongle olarak adlandırılır. Kısacası USB dongle’lar, orijinal olarak cihazda desteklenmeyen bir özelliği veya var olmayan bir yazılımı tanıtarak, aktarım yaptığımız cihazlardaki işletim sisteminin bu özelliği çalışır hale getirmesini sağlayan minik aparatlardır.

USB Dongle Aparatlar Nasıl Çalışır?

USB dongle aparatları çalıştırabilmek için, bağlayacağınız projeksiyon cihazınızda USB ya da HDMI girişi olmak zorundadır. Ayrıca dongle aparatı projeksiyon cihazınıza taktıktan sonra görüntü aktarımı yapacağınız cihazınızın dongle aparatın desteklediği bir işletim sistemine sahip olması gerekmektedir. Kişisel bilgisayarınız için yeni satın aldığınız kablosuz bir fare veya klavyeyi, işletim sisteminize nasıl tanıtıyorsanız, aynı işlemleri burada da yaparak aradaki bağlantıyı sağlamış oluyoruz. Bilinen en büyük USB dongle’lardan birisi olan Chromecast’in ihtiyaç duyduğu işletim sistemleri ise şöyle; Android 2.3, iOS 6, Windows 7, Mac OS 10.7 ve onların daha güncel sürümleri olan işletim sistemleridir.

Chromecast ve Diğerleri

Diğer tüm USB dongle’lar gibi Chromecast de bir medya oynatıcı aparattır. Bu aparat ile birlikte televizyonunuza, projeksiyon cihazınıza görüntü aktarabilmeniz mümkün. Google’ın kendi üretimi olmasından dolayı avantajlı bir aparat demek yanlış olmaz. Avantajları ise şöyle; Google hesabınız ile erişebildiğiniz bütün medya içeriklerinize erişim sağlayabilme, Netflix tarzı dünyanın en büyük medya içerik oynatıcılarına ulaşabilmenize olanak sağlar.  Diğer USB dongle’lar da Chromecast’in bu farklı özellikleri dışında, veri akışını ve medya erişimini desteklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir