Sessiz Çalışan Elektrikli Süpürge Çeşitleri

Elektrikli süpürge, vakum mantığı ile çalışır. Bir elektrik motoru ile motor tarafından döndürülen pervane yardımıyla içeride vakum etkisi yaratır. Boşluğu dolduran hava makinenin içine girerken tozları da beraberinde götürür. 19. Yüzyılın başlarında İngiliz mucit, Booth yakıt ile çalışabilen süpürgeyi icat etti.

At arabaları ile taşınan büyük süpürgenin hortumu, temizlenecek evin, penceresinden uzatılır ve tozlar süpürülürdü. Toz çekme amacıyla kullanılan ilk süpürge Fransa’da üretilmiştir. Bu süpürge görüntü itibariyle buzdolabına benziyordu ve ancak 2 kişi kullanabiliyordu. Tabii o zamanlar sessiz çalışan elektrikli süpürge çeşitleri bir kenara evleri temizlemek için çalı süpürgesi kullanılıyordu.

Sessiz Çalışan Elektrikli Süpürgelerin Tercih Sebebi

Günümüz süpürgeleri eski ile kıyaslanınca epey yol kat etmiş görünüyor. Son dönemlerde mite tarzı küçük canlıları bile en iyi şekilde çeken süpürge modelleri piyasaya sunulmuştur. Süpürge alırken en çok yanıldığımız husus; yüksek çekiş ve emiş gücüne sahip makineler aramaktır. Yüksek çekim gücü, her zaman iyi bir performans demek değildir.

Güç elektrik kullanımının ifade eden bir terimdir. Watt ve air-watt olarak bilinen bu terimin çekim gücüne etkisi yoktur. Daha önce evimizde kullandığımız süpürgenin hangi özelliklerinden memnun olup olmamamız önemli bir ayrıntıdır.

Yeni süpürge alırken bu özellikleri göz önünde bulundurmalıyız. Bir de dar alanlarda kullanmak için manevra kabiliyeti sağlayan süpürgeler tercih edilmelidir. İçerisinde toz torbası olan süpürgeler daha kullanışlıdır. Hepa sistem süpürgeler, tozu içine hapsettiği için torbasız olarak da tercih edilebilir. Gürültüden rahatsız olanlar tercihlerini sessiz çalışan elektrikli süpürge çeşitleri arasından yapmalıdır.

Gürültüden Rahatsız Olanlara; Sessiz Süpürge

Hepa filtre, astıma sebep olan toz partiküllerini hapseder. Bu arada süpürgenin de hava geçirmez olması önemlidir. Eğer evinizin halı kaplaması fazla ise fırçalı uçlar önem taşır. Bu fırçalar halıların tüylerini tarayarak derinlemesine temizlik sağlar. Eğer evinizde evcil hayvanınız varsa tüyü toplama özelliği olan seçimler yapmalısınız. Süpürge seçerken servis ağının yaygın olması avantaj sağlamaktadır.

Sessiz çalışan elektrikli süpürge çeşitleri incelendiğinde önümüze birçok seçenek çıkar. Bazı elektrik süpürgeleri aşırı sesli çalışırlar. Bu durum evde yaşayanlar için rahatsızlık verici bir hal alabilir. Aşırı sesli çalışan süpürgeler, kapı zilini bile duymanıza engel olabilir. Eğer küçük bir bebeğiniz veya yaşlı büyükleriniz varsa ses konusu daha önemlidir. Normal bir elektrik süpürgesinin ortalama ses seviyesi, 78 desibeldir. Gürültü, her 3 desibel de iki kat artar. En sessiz olan süpürge modeli 68 desibeldir. Bu sebeple tercih edilecek süpürgenin desibel aralığı ortalama 60-80 arasında olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir