Sinüzit Semptomlarının Tedavisi

Akut rahatsızlıkları grubunda yer alan sinüzit, çoğu durumlar da tıbben sinüzit semptomlarının tedavisi uygulanarak geçirilebilir. Fakat bu evrede komplikasyon riski oluştuğunda hasta beklemeye alınır ve kendiliğinden geçmesi beklenir. Sinüzit tedavisinde lokal olarak uygulanan işlemler, burun aracılığı ile sinüzitin boşaltılmasını amaçlar.

Sinüzit Nedir?

Burun çevresinde bulunan kemiklerin içerisinde yer alan sinüsler, gün içerisinde burun içerisindeki mukusların toz parçacıklarını, bakterileri engellemek amacı ile burun üzerinde hareket ederek temizlenmesini sağlarlar. Daha sonra bu mukuslar boğaza doğru hareket ederek yutma işlemi ile mideye ulaşır. Mideye ulaşan mukuslar mide asiti sayesinde parçalara ayrılır.

Normal vücut fonksiyonu olan bu işlemler gerçekleşmediğinde mukuslar boşalmaz ve sinüzit ismi verilen hastalık türü ortaya çıkar. Sinüzitler kendi aralarında akut sinüzit, kronik sinüzit, subakut sinüzit, rekürren sinüzit ve sinüzit alevlenmesi olarak çeşitlere ayrılırlar.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzit hastalığının belirtileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Genellikle insanlar baş ve yüz bölgesinde oluşan ağrıları sinüzit hastalığına bağlarlar. Fakat sinüzit hastalığında baş ağrısı çok nadir görülen belirtiler arasında yer alır.

Sinüzit hastalığınd sık sık rastlanılan belirtiler inatçı öksürük, sarı ya da yeşil renkteki burun akıntısı, göz çevresinde yoğun baskı hissi, koku alma bozukluğu, 1 günden fazla süren grip enfeksiyonları, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ile birlikte gelen boğazda yanma, davranış farklılıkları ve uzun süre geçmeyen baş ağrıları olarak bilinir.

Sinüzit Neye Bağlı Olarak Gelişir?

Sinüzit insan vücudunda birçok sebeb bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle sinüztler üst solunum yolu enfesiyonları, alerjiye bağlı sinüsler, burun içinde yaşanan eğrilikler, polipler, burun eti büyümleri, burun içerisindeki geniz etleri veya yüzme ya da uçak yolculuklarındaki basınçtan kaynaklı olarak belirti verebilirler.

Ayrıca sinüzit hipertansiyon ve romatizma hastalıklarından kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Sinüzit insan hayatını hem fiziksel hemde psikoloji anlamında olumsuz etkiler. Bu sebeb ile sinüzit semptomlarının tedavisi mutlaka zamanında yapılmalıdır. Aynı zaman da sinüzit hastalığı tedavi edilmediğinde mide, bağırsak ya da akciğerlerde ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlar.

Sinüzit Tedavi Yöntemleri

Sinüzit semptomlarının tedavisi doğru müdahale ile yapılmadığında kronik faranjit, reflü, göz enfeksiyonları, menenjit ve beyin apsesi gibi hastalıkları beraberinde getirebilir. Sinüzit tanısı kulak, burun, boğaz uzmanları tarafından konurken, aynı şekilde tedavi yöntemleri de bu alanda uzman olan doktorlar tarafından uygulanır. Sinüzit tedavilerinde baş ağrısı ile gelen belirtiler genellikle geçiş dönemleri olur ve antibiyotik kullanımı ile tedaviye başlanır. İlaç tedavisine olumlu yanıt vermeyen sinüzitler, ameliyat yordamı ile tedavi sonlandırılır.

Aynı zaman da gelişen teknolojinin etkisi ile son zamanlar da balon sinoplasti tedavisi tercih edilmektedir. Bu yöntem ile hastalar ameliyatın aksine aynı gün taburcu olurlar. Ayrıca bu tedavi yönteminin hastalara herhangi bir zararı da olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir