Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Çoğu cep telefonu kullanıcısının yaşadığı sorunlardan olan telefonun kendi kendine kapanıp açılma sorunu yazılıma bağlı olan bir sorundur. En yeni model telefonlarda dahi bu sorun yaşanır. Özellikle bazı marka telefonlarda yeni piyasaya çıkan telefonlarda bile kapanıp açılma sorunu ortaya çıkabiliyor. Bu sorunu çözmek için kullanım yanlışlarını ortadan kaldırmak ve telefonu şarja takılı haldeyken kullanmamak gerekiyor.

Telefon Neden Kendiliğinden Açılıp Kapanıyor?

Cep telefonlarının hayatımızın bir parçası olduğu bir gerçekken, bu cihazı sorunsuz olarak kullanmak istememiz de son derece doğaldır. Ancak bazı marka telefonlarda bu isteği gerçekleştirmek neredeyse imkânsız hale geliyor. Bu sorunlardan olan kapanıp açılma sorunu en fazla Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda görülüyor. Özellikle yazılım güncellemesi sonrasında oluşan bu durum bir süre sonra döngüler halinde devam etme durumunu ortaya çıkarıyor. Telefonda meydana gelen kapanıp geri açılma sorununun bir diğer sebebini de bataryanın yeterli olmaması durumu oluşturuyor. Eğer sorun yazılımsal bir sorundan kaynaklanmıyorsa telefon bataryasının yıpranması veya azalması sebebiyle oluşabiliyor.

Telefon Yazılım Sorunu Nedeniyle Sürekli Açılıp Kapanıyorsa Yapılması Gerekenler

Telefonunuzda oluşan kapanıp açılma sorunu eğer yazılım kaynaklı bir problemse, yazılım kontrollerini yapmanız gerekecektir. Bunun için telefonunuzu ilk aldığınız andaki ayarlarına döndürmeniz gerekecektir. Bu işlem telefonunuzun özelliğine göre seçim yapmanızı gerektirir. Telefonlarınızın özelliğine göre farklı isimler veriliyor olsa da fabrika ayarlarına dönmeniz bu sorunu ortadan kaldırır. Eğer telefonda oluşan kapanıp açılma özelliği yazılım kaynaklı değil ise bu sorun donanımsal bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Telefon Donanımsal Bir Sorun Nedeniyle Sürekli Açılıp Kapanıyorsa Yapılması Gerekenler

Cep telefonunuzda yaşadığınız kapanıp açılma döngüsü eğer donanım sebebiyle yaşanıyorsa bunun en önemli sorunu bataryanın eski oluşudur. Batarya dolu bile olsa, içeriği artık telefonunuzun kapasitesini kaldırmıyor, yetersiz geliyor olabilir. Bunun sebebi ise, batarya dolumu sırasında yapılan hatalardır. Bataryayı sürekli olarak şarjda bırakmak, batarya tam boş olmadan şarja takmak ve şarjda takılı haldeki telefonu kullanmak bataryanın bozulmasına sebep olan en büyük yanlışlardır. Kimyasal olarak uzun süreli kullanımlar bataryalarda oksit oluşumuna sebep olarak, kullanım fonksiyonlarını da azaltıyor. Bu sorunu çözmek için batarya değişimi yapmanız gerekli olabilmektedir.

Telefonda Yaşanan Açılıp Kapanma Sorununu Kendi Kendinize Yok Etmek Mümkün Mü?

Telefonunuzda yaşanan bu sorunu kendi kendinize yok etmek için konu hakkında bilgi sahibi olmanız şarttır. Sistem güncelleme ve yazılım güncelleme konusunda telefondan işlem yaparak bu sorunu düzeltmeniz mümkün olabilir. Ancak bu durum daha farklı bir sorunu ortaya da çıkarabilecektir. Ayrıca donanımsal bir sorun nedeniyle açılıp kapanma sorunu yaşamanız halinde bu sorunu kendi imkânlarınızla çözüme kavuşturmaya çalışmanız son derece yanlış olacaktır. İki sorunda da telefonunu tamir etmeye çalışırken daha büyük arızalara yol açma riski bulunur. Bu nedenle bir teknik ekipten destek almak çok daha doğru olacaktır. Özellikle batarya ve pil değişimi gibi işlemler uzman olmayı gerektiren işlemlerdendir. Bu işlemi yaparken meydana gelen en ufak bir hata bataryanın yanması gibi maddi külfeti yüksek olan sorun ve arızaları ortaya çıkarabilecek türdedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir