Telefonda Ram Ne İşe Yarar?

Akıllı telefonların son zamanlar hızla yükselişi görülmektedir. Bu yükselişle birlikte akıllı telefonların performans bakımından da oldukça üst seviyelere çıktığını söylenebilir. Telefonlarımızda ki en önemli parçalardan biri olan ram ise bu performansın çoğunu üstlenmektedir.

Ram Nedir?

Ram telefonumuzun açık olduğu sürede yapılan tüm işlemleri geçici olarak depolayan bir hafızadır. Ram sayesinde tüm verilerimiz işlem yaptığımız sırada hızlı bir şekilde geçici süreliğine kayıt altına alınır ve her an kullanılacakmış gibi onları saklar. Kalıcı hafıza kaydı sağlayan hard diskinden ayıran en büyük özelliği de budur. Geçici ve hızlı bir şekilde kayıt etmesidir.

Ram kalıcı kayıt barındırmaz telefon kapandığı anda kapanış esnasına kadar kayıt ettikleri bilgileri kayıt altına alır lakin kapandığı takdirde tüm veriler silinmiş olacaktır. Bunun nedeni ise ram parçasının kalıcı depolama yapmadığındandır.

Ram Telefon Üzerinde Ki Performans Etkileri Nelerdir?

Telefonun açık olduğu sürede yapılan tüm işlemlerin verilerini hızlı bir şekilde kayıt ederken, telefon tüm donanımları ram parçasını kullanmaktadır. Buna işletim sistemi da dâhil edilmektedir. Eğer ki telefonda ram düşük performanslı bir ram ise bunu çok çabuk fark etmek mümkündür.

Telefon menüsünde dolaşırken, fotoğraflara bakarken, fotoğraf çekilirken, rehber bakarken çok fazla donmalar ve yavaşlamalar yaşanır. Kullandığımız uygulamaları düzgün bir şekilde kapatmadığımız sürece ram üzerinde ki yükte o kadar artacaktır. Buda en ihtiyaç duyulduğu esnada ram parçasının yavaş çalışmasına neden olacaktır. Tabii ki de telefonumuzda tüm donmalar veya yavaşlamaların nedeni ram değildir. Telefonun işlemci özellikleri gerekli performansı almakta büyük pay sahibidir.

Telefonlardaki Kullanılan Ram Yeterli mi?

Telefonlardaki ram yeterliliği tamamen kullanan kişinin aradığı ve beklediği özelliklerle alakalıdır. Düşük kapasiteli bir telefon kullanılıyorsa, çoklu uygulama kullanılacaksa, boyutları büyük oyunlar oynanacaksa telefon özellikleri ve ram yeterli gelmeyebilir. Oynadığınız oyunlarda veya kullandığınız uygulamalarda sıklıkla donmalar yaşayabilirsiniz.

Son zamanlarda çıkan akıllı telefonlarda ram ortalaması 6 veya 8 GB olarak bilinmektedir. Kişinin bütçesine göre bu rakamlar telefon markaları ve özellikleri birlikte daha da artış gösterebilmektedir. Lakin sıklıkla telefon değiştiriyorsanız ve bütçeniz buna el veriyorsa 6 veya 8 GB işinizi rahatlıkla görmenizi sağlayacaktır. Eğer ki uzun süreli bir telefon kullanacaksanız 12 GB ram olan telefonlara yönelmenizde fayda vardır.

Telefon Aldıktan Sonra Ram Değiştirmek Mümkün mü?

Akıllı telefonların hiçbirinde neredeyse ram değiştirmek imkânsızdır. Sadece bilgisayarlar üzerinde arıza veya performansı arttırmak için ram değiştirme olanağı vardır.  Bu gibi durumlarda telefon alırken ram özelliğine dikkat edilmesi önerilmektedir.

 

 

Ram Temizleme İşlemi Faydalımı?

Ram temizleme işlemi kullanılan telefon markasında markasına değişim göstermektedir. Her markanın kendine has özellikleri sayesinde farklı şekillerde ram temizleme işlemi yapılmaktadır. Lakin telefonların kendi özellikleri yerine 3. Parti yazılımlar sayesinde ram temizlemek telefonunuza yarar değil, zarar verecektir.

En doğru yöntem ise o anda kullandığınız uygulamaları işiniz bittiğinde telefonun arka planından kapatmanız tavsiye edilmektedir. Chrome veya Firefox gibi internet tarayıcıların da dolaşıp başka bir uygulamaya geçiş sağladığımızda tarayıcıdan açılan sekme daima kalacaktır. Temizlemek yerine bunları düzenli bir şekilde kapatarak işlemlerimizi sağlamakta fayda vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir