Ülkemizde Yer Alan Doğalgaz Rezervleri

Son yılların ısınmak için en çok kullanılan kaynağı olan doğalgaz, hemen hemen her ülkenin kendi doğalgazını kullanmasına kadar gelişmiş durumda. Ülkeler de bulunan doğalgaz rezervleri, ülkenin hem maddi açıdan yeni bir gelir elde etmesini hem de o ülkede yaşayan insanların mağdur olmamasını sağlıyor. Bu anlam da bütün ülkeler doğalgaz rezervini bulmak için büyük çalışmalar gösteriyor.

Türkiye’de Bulunan Yeni Doğalgaz Rezervi Kaç Yıl Yeterli?

Gelişen teknolojinin de etkisi ile ülkemizde yapılan son araştırmalara göre ülkemizde yer alan doğalgaz rezervleri bölgesine bir yenisi eklendi. Yapılan araştırmalar sonucu ülkemizin Karadeniz bölgesinde 85 milyar metreküp doğalgaz rezervine ulaşıldığı açıklandı. Bu rakamın ardından Türkiye’nin toplam rezerv rakamı da 405 milyar metreküp oldu.

Türkiye’de en son 21 Ağustos’ta Sakarya ilinde 320 milyar metreküp doğalgaz rezervine ulaşılmıştı. Her iki bölgede de bulunan rezervler sayesinde Türkiye doğalgaz serveti 405 milyar olarak artış gösterdi. Ülkemizde ortalama oranlara bakılırsa doğalgaz tüketimi 50-55 milyar metreküp olarak belirleniiyor. Bu durumda son zamanlarda keşfi yapılan, ülkemizde yer alan doğalgaz rezervleri Türkiye’ye yaklaşık 9 yıl doğalgaz ihtiyacının karşılanabileceği tahmin ediliyor.

Bulunan Doğalgaz Rezevrleri Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

Geçtiğimiz günler de İsrail, Leviathan bölgelerinde bulunan doğalgaz rezervleri yatırım kararının kesinleşmesinin ardından 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde kullanıma açılmıştı. Son yapılan araştırmalara göre ülkemizde yer alan doğalgaz rezervleri uzmanlara göre 3 yıl içerisinde çıkarılmaya başlanarak piyasaya sürülecek.

Bunun yanı sıra Türkiye’nin sahibi olduğu doğalgaz tesisleri ve bu tesislerde döşeli olan boru hatlarının da kalitesi bu sürecin 3 yıla inmesinde büyük önem taşıyor. Fakat doğalgaz rezervninin olduğu derinlik ve konum çalışmaları yavaşlatabilir. Aynı zaman da çalışmaların yaşaması ülkemiz için artı maliyetlere de sebep olabilecektir.

Doğalgaz Rezervleri Nerelerde Kullanıyor?


Ülkemizin en son 2019 yılında ölçülen genel anlamda doğalgaz tüketimi 44,9 milyar olarak belirlenmişti. Belirlenen bu rakamın ise 14,5 milyar metre küpünün konut ısınmalarında, 12,4 milyar metreküpünün çalıma sahası olan sanayilerde ve 11,2 milyar metreküpü ise elektrik üretimlerinde kullanıldığı açıklanmıştı. Doğalgaz miktarının geriye kalan 6,8 milyar metreküp oranı ise diğer faaliyet alanlarında kullanıma çıkmıştır. Aynı zaman da enerji ithalatının büyük bir kısmı da doğalgaz üretimine harcandığı da belirtiliyor.

Doğalgaz Rezervlerinin Faturalara Etkisi
Doğalgaz satış piyasasında belirli fiyatların düşüşe uğraması hali ile tüketiciye her ay düzenli olarak kesilen faturalarda da etkisi yaratır. Durumun böyle olması insanların doğalgaz rezervleri haberlerini takip etmesine yol açar. Doğalgaz rezerv müjdesinin gelmesi insanların yüzünü güldürüyor. Türkiye’de bulunan doğalgaz rezervleri sayesinde ithalatın azalması, vatandaşın gazı daha ucuza kullanmasını sağlayacaktır. Doğalgaz faturaların da yaşanan bu düşüşler ülke ekonomisine de büyük oran da katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir