Wifi Ağına Birden Çok Kişi Bağlanabilir

Mekanlarda kullanılan sabit internetin wifi özelliğe sahip olması birtakım sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Beklenilmeyen zaman da habersiz bir şekilde wifi ağına birden çok kişi bağlanabilir. Bu durum bilgisayar da veya telefonlara erişim yapıldığının işareti olmasının yanı sıra oldukça da tehlikeli bir durumdur.

Wifi aracılığı ile bağlantı kuran kişiler paylaşılan dosyalara erişim sağlayabilir ve bu durum da kötü amaçlı üretilen yazılımlar ile habersiz bir şekilde etkileşim haline geçilmesine sebeb olabilir. Aynı zaman internet sahibinin, internet üzerinden paylaşmış olduğu şifre veya diğer kişisel bilgilerin ulaşılabilir. Bu sebeplerden ötürü internet ağının güvence altına alınması ve istenmeyen herhangi bir cihazın bağlı olmadığından emin olunmalıdır.

Wifi Ağına Yapılan Bağlantı Nasıl Anlaşılır?

Wifi ağına habersiz bir şekilde yapılan bağlantıları engellemenin en iyi yolu sağlam bir kullanıcı adı ve şifre kullanımıdır. Fakat buna rağmen wifi ağına birden çok kişi bağlanabilir ve bilgisayara erişim sağlanabilir. Bu durumun anlaşılması için bilgisayarlara ücretsiz program kurulumları yapılır. Kurulan bu program sayesinde wifi ağına bağlanan kişilerin listesi görülebilir.

Böylece habersiz olarak bağlanılan cihazlar devre dışı bırakılarak engellenebilir. Aynı zaman da bu anlamda internet yönlendirici de oldukça etkili bir yöntemdir. İnternet yönlendiricileri bağlı bulundukları cihazlar hakkında birçok bilgiye sahip oldukları gibi wifi bağlantı listesini de oluşturabilirler. Bunların yanı sıra modeme bağlı olan tüm cihazlarda ki wifi ayarının kapatılmasının ardından hala modem üzerindeki wifi ışığı aktif ise bu başka bir cihazın bağlı olduğunu gösterir. Olumsuz durumların önüne geçilmesi için güçlü bir şifre uygulaması mutlaka gereklidir.

Modeme Bağlı Olan Kişiler Nasıl Görünür?

Mekanlar da aktif olarak kullanılan internetler, bir modem sağlayıcısı tarafından yayılır. Bu modemlre istenmeyen ani bağlantılar yapılabilir. Modem wifi ağına birden çok kişi bağlanabilir durumu birçok sorunun teşkil etmesini de beraberinde getirebilir. Modem wifi ağına kimlerin bağlı olduğunu görebilmek için 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 adresi ile bağlantı kurulabilir.

Bilgisayarın tarayıcı kısmına yazılan bu adres ile ekrana gelen sayfada kablosuz seçeniğinden kablosuz durum seçenği aktif edilerek internet sağlayıcısı bilgileri girilir. Bu işlemin ardından wifi aracılığı ile habersiz bağlantı yapan kişi ve cihazlar görüntülenir.

Habersiz Yapılan Wifi Bağlantılarını Engelleme

İnternet sağlayıcısına wifi aracılığı ile habersiz ve istenmeyen kişi ya da cihazları engellemek elbette ki mümkündür. İnternet sağlayıcısı olan modem arayüzüne kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak wifi kişilerinin olduğu liste filtreleme seçeneklerinin aktif hale getirilmesi gerekir. Bu işlemin yapılmasının ardından wifi ağına bağlı olan cihaz ve adresler ekrana çıkacaktır. İstenmeyen cihazlar veya adreslerin seçimi yapılarak kaydet butonuna basılmasının ardından engelleme işlemi tamamlanacaktır. Bu anlam da tehlike arz eden durumlar da ortadan kalkmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir