Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

Cep telefonunda uzun süreli bir kullanım sağlanması için kullanım şartlarına uymak gerekir. Satın alındığından itibaren kullanım bakımından özen isteyen bu hassas cihazların ilk kullanımındaki kurallara dikkat etmek önem taşır. Her telefon markasının kullanma talimatı farklı olsa da, tüm telefonların yeni alındığında şarj edilmesi gerekir. Bu şarj süresi ise telefon markalarına göre değişim gösterir. Eski model ve akıllı olmayan cep telefonlarında genel olarak yeni alınan bir cep telefonunun 16 saat ile 24 saat arasında şarjda bekletilmesi gerekir. Ancak yeni model bataryaya sahip olan akıllı telefonlarda ise bu süre 6 ile 8 saat ile sınırlıdır. Bu sebeple sadece yeni diye saatlerce şarjda bekletmek gerekli değildir.

Yeni Model Cep Telefonlarının Şarj Edilme Süresi Neden Farklıdır?

Yeni marka akıllı cep telefonları, hem kullanım hem de üretim bakımından eski modellerle arasında büyük farklılık gösterir. Ekranı, yazı stili, programları, teknik özellikleri ve donanım özellikleri farklılık skalasına sahiptir. Her yönü ile eski telefonlardan üstün olarak tasarlanmış olan bu cihazlar, hızı ve kullanım kolaylığı bakımından da özel bir tarza sahiptir. Bataryası da eski cihazlara nazaran daha ince ve özel olarak üretilmiş olan cihazları 6 ile 8 saat arasında bir sürede şarjda bekletmek ilk kullanım açısından yeterli olacaktır. Diğer telefonlarla arasında görüntü farklılığı da olan bu bataryaların ilk kullanımda şarjda beklemesi gereken süre 6 – 8 saat arasıdır. Yeni bir akıllı cep telefonu alanların telefonlarını 6 ila 8 saat arasında şarjda bekletmeleri ve bu süre aralığında kullanım sağlamamaları yeterli olacaktır.

Bataryaların Üretiliş Şekli Şarj Süresine Etki Ediyor

Akıllı mobil telefonların bataryaları diğer telefonların bataryalarıyla kıyaslandığında üretim ve tasarımında büyük bir değişiklik olduğu görülüyor. Üretiminde lityum ve iyon kullanılan bataryalar, kısa sürede tam olarak doldurulabiliyor. Hatta bazı cihazlar ilk kullanılmaya başlanıldığında bataryası %40 – %50 oranında dolu olduğu görülüyor. Bataryanın yeni olup olmaması da kullanım süresini uzatıyor.

Bataryayı Korumak İçin Yapılması Gerekenler

İster akıllı cep telefonu olsun, isterse klasik model cep telefonu olsun bataryalar uzun süre kullanım sebebiyle hasar görebiliyor. Zamanla dayanma süresi de şarj edilme süresi de olağandan daha uzun süreli olabiliyor. Bataryanın hacmi, soketi veya fonksiyonu farklı döngüleri ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle bataryayı korumak için bir takım önlemleri almak gerekiyor. Bataryalar çok küçük önlemlerle bitmekten ya da fonksiyonunu kaybetmekten korunabiliyor.

Uzun Süre Şarjda Takılı Kalma

Bataryayı yeni model telefonlar için ilk kullanımda 6 saat şarjda bekletmek yeterli oluyor. İleriki günlerde ise telefondaki şarj göstergesi %15’in altına inmeden şarja takıp, şarj göstergesi %100’ü gösterdiğinde ise şarjı elektrik prizinden çıkarmak gerekiyor. Bu kurala uyulmaması, cihazın programına uyum sağlamayacağından bir süre sonra bataryayla ilgili pürüz yaşanması muhtemeldir. Bataryayı korumak için alınması gereken bir diğer tedbiri de telefonu şarj olurken kullanmamak oluşturuyor. Bu kullanım yine bataryada programlama sorunu oluşmasını ortaya çıkarmaktadır. Cep telefonu ilk satın alındığında kullanma talimatına ne derece uygun kullanım sağlanılırsa, cep telefonunun kullanım ömrü de o derece uzun olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir